Групата “Јавна соба” каде се споделуваа порнографски фотографии е избришана!

Објавил: admin@magazin | 6 февруари, 2020 16:29

Организирање на проституција, порнографија на малолетнички во Македонија? За два дена ќе биде познато што открила истрагата!

Фото/Текст извор: ©Мета.мк

За два дена ќе биде познато што открила истрагата во врска со случајот „Јавна соба“, групата на „Телеграм“ во која членовите споделуваа порнографски материјали од девојки, а која беше избришана откако за неа се дозна во јавноста.

Како што информира за „Мета.мк“, Славјанка Петровска, заменичката министерка за внатрешни работи, засега нема нови пријави од девојки кои биле злоупотребени во групата, а официјалниот број на пријави во Министерството за внатрешни работи е – пет.

– Двата телефони, оној на администраторот и оној на креаторот на групата се вештачат и многу скоро се очекуваат наодите од истрагата. Нови пријави од девојки засега нема – вели Петровска.

 

Ќе се истражува дали групата е формирана само за наивно задоволување на ниските страсти на нејзините посетители – чија бројка стигнала и до 11.000 – или пак станува збор за гнездо за контакти и синџир за проституција, вклучително и малолетничка.

Девојки од Скопје, Кичево, Тетово и Штип пријавиле во Бирото за јавна безбедност дека нивни фотографии се злоупотребени во групата „Јавна соба“.

Во моментов се работи на обезбедување на податоците за сторителите на кривичните дела, а се преземаат и други дејствија со цел што побрзо расчистување на случајот и поднесување соодветни пријави.

Истрагата треба да покаже и која била целта и намерата на креирање на оваа група, дали станува збор за група во која само се споделувале фотографии со порнографска содржина или, пак, позадината била организирање на проституција и подведување, особено со акцент на малолетничките чии фотографии се споделувале.

Групата „Јавна соба“, каде се споделуваа порнографски и еротски фотографии и видеа од девојки, меѓу кои и малолетни е избришана. Во неа имало 7.400 членови, главно мажи, меѓу кои и јавни личности, поранешни и сегашни функционери и новинари.

Пред да биде избришана, во самата група можеа да се прочитаат предлози во кои други групи и на кои апликации да се зачленат заинтересираните.
Експерти од областа на човековите права и родовото насилство посочија дека девојките се жртви на збирштина сексуални предатори кои на жената и на женското тело гледаат како предмет без право на приватност.

Експертите од областа на информатичката технологија и комуникации, пак, предупредија дека има уште групи како јавна соба за кои јавноста не знае.

Како што објаснуваат тие, на „Телеграм“ комуницираат дури и терористи, затоа што е тешко органите на прогонот да контролираат што се прави таму.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Секс

Колку повеќе сте возбудени, толку полесно ќе уживате во сексот. Затоа дајте си време и потполно посветете и се на предиграта додека не бидете доволно влажни и возбудени.

Уживање во сексот со голем полов орган !

Ако сакаме да бидеме искрени, секоја жена би била пресреќна со партнер чија машкост...

Станува збор за смирувачката „баласана поза“ идеална за оние кои сакаат да ја ослободат својата внатрешна сексуалност, без разлика дали практикуваат јога.

СЕКС-ПОЗА за силен оргазам на жените (ФОТО)

Во природата на човекот е да го подобри секој аспект во животот, па ни сексот не е исклучок....

Сакате да ја вжештите атмосферата зад затворени врати? Еве неколку сознанија кои ќе ви ги интензивираат возбудата и желбата за уште поголема интимност:

КАКО ДО ПОЖЕЖОК СЕКС: ДОЗНАЈТЕ ЈА ТАЈНАТА ЗА СТРАСНИ СЕКСУАЛНИ ОДНОСИ!

Сакате да ја вжештите атмосферата зад затворени врати? Еве неколку сознанија кои ќе...

Не е препорачливо да имате див секс, особено не кога жената ќе влезе во третото тримесечје од бременоста, но сепак, повеќето работи поврзани со сексот се изводливи.

Секс пози во текот на бременоста!

Замислете си дека не сте имале секс девет месеци. Но, зошто воопшто би помислувале на...