Тој имал две понуди што им се нудат на граѓаните на овие избори. Како кандидат на Европскиот фронт, ја нудел интеграцијата во ЕУ, и тоа во наредните пет години.??? Дали е тоа по терк на изградбата на Автопатаот Кичево Охрид?

Објавил: Македонка Димкин | 13 април, 2024 18:42

Османи: Барањето да се освојат 61 пратеник било албанофобија???

Фото/Текст извор: ©МИА

Османи до Силјановска: Барањето 61 пратеник е спротивно на сите начела на соживотот и мултуетничката демократија

Кандидатот за претседател на Демократската унија за интеграција Бујар Османи денеска имаше предизборна средба со граѓаните на Охрид.

Се што не му оди во прилог на докторот Бујар Османи кој во неговиот мандат се ангажираше повеќе за Косово наместо да ги штити македонските интереси тој го нарекува Албанофобија, и за иронијата да биде уште поголема сега има уште поголем апетит за тогаш уште повеќе да се грижи за албанските интереси.

Но токму 61 пратеник ќе им стави крај на уцените кои неговата партија ДУИ ги применуваше последниве 20 тинс  години.

Така тој во Охрид пред едно 10 тина  Охриѓани   порача дека на престојните избори ќе имало избор меѓу две алтернативи – интеграција наспроти изолација, соживот наспроти етничка недоверба и тензија, прогрес наспроти враќање назад.

Сето ова го зборува министерот на Демократската Унија за интеграција за која партија никој досега не слушнал кого и како и каде го интегрирала.?! На негова жалост  фактите говорат дека токму неговата партија е крива за економската криза бо Република Македонија како и безбројните криминали на истите.

Магазин го прашува Др. Османи на кој ден Македонија ги започна преговорите со Европската Унија ???

Тој имал  две понуди што им се нудат на граѓаните на овие избори. Како кандидат на Европскиот фронт, ја нудел интеграцијата во ЕУ, и тоа во наредните пет години.??? Дали е тоа по терк на изградбата на Автопатаот Кичево Охрид?

Ако му успеало како министер да ги отворел преговорите со ЕУ,  ( дали некој читател заме кога Османи гинотворил преговорите??? ) како претседател  ќе ветеч дека ќе го заокружуле тој процес и до крајот на мандатот да сме станеле членка на ЕУ – рекол Османи пред неколкуте Охриѓани.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.