Пред само три дена Парламентот на Полска го ратификуваше протоколот за НАТО

Објавил: admin@magazin | 7 април, 2019 13:03

Османи: Евроатлантскиот напредок создава бизнис клима за инвестиции

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, во рамки на работната посета на Португалија оствари средба со министерот за инвестиции и економски развој на Полска, Јежи Квиецињски, каде беа отворени темите за билатералната и економската соработка помеѓу двете земји, како и за поддршката од страна на Полска за европските интеграции на Република „Северна“ Македонија.

 

Османи нагласи дека Владата дава силна поддршка за економски раст и развој на државата

Пред само три дена Парламентот на Полска го ратификуваше протоколот за НАТО, и дозволете ми ја честа да ви ја пренесам искрената благодарноста на Владата и граѓаните на Република „Северна“ Македонија, за континуираната поддршка од страна на Република Полска, како билатералната, инвестирајќи во напредокот на нашата земја, така и поддршката за нашие евроатлантски амбиции, изјави Османи, посочувајќи и на улогата на Полска во креирањето на поддршката на процесот на проширување како во самата ЕУ, така и во рамките на земјите од Вишеградската група.

Во продолжение на средбата Османи нагласи дека Владата дава силна поддршка за економски раст и развој на државата, преку мерки со кои се стимулираат нови инвестиции за технолошки развој и повисока конкурентност на македонските компании, при што потенцираше дека странските инвеститори вклучително и полските може да очекуваат стабилна клима за инвестиции во нашата земја, како и финансиска поддршка и потполна соработка од страна на Владата.

„Северна“ Македонија има извесна евроатлантска иднина, што создава поволни услови за странските инвеститори, како и посебна околина за севкупниот економски развој. Ние како Влада сме особено посветени да обезбедиме предвидлива и прифатлива околина за странските инвестиции кои се добредојдени во земјата, истакна Османи, упатувајќи покана и до министерот Квиецињски за посета на земјава.

Претходно во рамките на повеќедневната работна посета на Португалија вицепремиерот Османи оствари средби и со министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантос Силва, како и со претседателката на Комисијата за европски прашања во рамки на португалскиот Парламент, Регина Бастос а во неговата агенда е и учеството на годишниот Хорасис глобален состанок (Horasis Global Meeting) кој е еден од водечките светски собири за бизнис на политички лидери каде оваа година дискусиите ќе се фокусираат околу темата „Катализирање на придобивките од глобализацијата”.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Економија

-Имаме механизм како да им помогнеме на компаниите. Се разбира тие треба да издвојат најголем дел од средствата за зголемување на платите, но ние како држава во еден дел на придонесите можеме да им помогнеме, одсобено на најранливите категории и најниските плати како тие да се зголемат и при тоа да се обезбедат подобри услови за живот на сите граѓани во државата. Тоа треба да биде определба не само од политички причини, туку и за да обезбедиме долготраен и одржлив развој на економијата, бидејќи економија без луѓе нема, а луѓето мора да ги направите задоволни за да останат во државата, потенцира Аѓушев.

Анѓушев оптимист: 500 евра плата до 2020

– Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев е оптимист дека просечната плата...

Цените на нафтените деривати од ноќеска на полноќ се зголемуваат од еден денар до денар ипол, Според новиот ценовник ЕУРОСУПЕР БС – 95 се зголемува за 1,50 денари и ќе се продава по 68,50 ден/лит, додека цените на ЕУРОСУПЕР БС-98 и на дизелот се зголемуваат за еден денар и ќе чинат 70,50 ден/литар, односно 61,50 ден/лит.

ПОЛНЕТЕ ГИ РЕЗЕРВОАРИТЕ: Од полноќ бензините поскапуваат

Регулаторна одлучи за новите цени на горивата во Македонија. Цените на нафтените деривати...

РКЕ ги пресметува цените според новата методологија за формирање на малопродажните цени, а главни критериуми се курсот на доларот во однос на денарот и движењето на цената на суровата нафта на светските берзи.

Почнаа одморите и цените на горивата се менуваат

Од полноќ нова цена на горивата во Македонија. Регулаторната комисија за енергетика...

Според пресметките едно сиромашно семејство ќе добие 700 денари годишно, а богатите смејства 30.000 денари годишно од повратокот на ДДВ.

ОД НОВАТА МЕРКА БЛАГОДЕТ ЌЕ ИМААТ САМО БОГАТИТЕ -од денеска стартува поврат на ДДВ

Немојте да ги фрлате фискалните сметки, од денеска стартува новата мерка за повраток...