Тој заедно со директорот Илбер Села ги проверуваат сите табели на институциите кои немаат натписи и на албански јазик.

Објавил: Катерина Крстиќ | 16 септември, 2019 10:27

Османи загрижен за двојазичноста: Му наредува на македонскиот директор да постави табела и на албански јазик

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Бујар Османи, вицепремиерот за европски прашања објави видео на кое се гледа како се грижи за двојазичноста во Северна Македонија.

Бујар Османи, Вицепремиер задолжен за европски прашања, висок функционер во ДУИ, еден од наследниците на Али Ахмети, идејниот творец на Северна

Османи заедно со директорот Илбер Села ги проверуваат сите табели на институциите кои немаат натписи и на албански јазик.

Османи наиде на Агенцијата за администрација каде се гледа дека таблата е само на македонски јазик, при што вицепремиерот Османи веднаш му се јави на директорот Спасе Глигоров и му нареди, таблата која е на македонски јазик да ја направи и на албански јазик.
Ова може да се види на 5:30 од видеото постирано од Бујар Османи. 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Нивниот татко бил незнабожец, а мајка им била христијанка по име Теодотија. По смртта на нивниот татко, нивната мајка се погрижила да ги воспита своите деца во духот на Христовата вера, учејќи ги на постојано служење на Христа.

Утре е голем празник- се слават светците Козма и Дамјан заштитници на лекарите

Светите Козма и Дамјан беа бесребреници и чудотворци и браќа по тело....

Капетанот на владиниот воздухоплов попладне во контролата на летање на Скопскиот аеродорм пријавил ситуација за итност поради предното тркало и по процедурите безбедно слетал на аеродромот – информираа за МИА од Контролата на летање М-НАВ.

ОБНОВЕНО: Детали за приземјувањето на владиниот авион

Детали за принудно слетувањето на владиниот авион. Капетанот на владиниот воздухоплов...

Вонредното “emergency” слетување на авионот од марка лирџет се случило околу 14:20 часот. Нема повредени, а во авионот немало патници туку летот го изведувала само посадата.

Владиниот лирџет заврши во хангар откако принудно слета на скопскиот аеродром

Авионот на владината СОЗР кој се користи за летови и патување на државните функционери...

Јовановски, но и неговиот адвокат од судските власти бараа затворскиот притвор да му биде заменет со домашен, токму поради нарушеното здравје, но тоа барање беше одбиено.

МОЖЕ ДА УМРЕ ЗА 15 МИНУТИ: Влошена здравствената состојба на Боки 13,му откажал левиот бубрег

Влошена е здравствената состојба на првоосомниченипот за случајот Рекет, Бојан Јовановски,...