Од МВР потврдија дека на Бујар Османи ќе му биде поднесена прекршочна пријава поради кршење на Законот за патен сообраќај.

Објавил: Катерина Крстиќ | 17 септември, 2019 19:16

Османи заработи прекршочна пријава за зборување по телефон додека вози

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Бујар Османи си заработи пријава за сторен сообраќаен прекршок по законот за безбедност во сообраќајот. Имено станува збор за прекршок кој го направи вицепремиерот Османи, кој разговара на мобилен телефон додека вози.

МВР го казни Османи за зборување по телефон додека вози

Од МВР потврдија дека на Бујар Османи ќе му биде поднесена прекршочна пријава поради кршење на Законот за патен сообраќај.

Имено на видеото кое вчера стана вирален хит, а беше објавено токму од него, може да се забележи дека Османи додека управува со автомобилот разговара на телефон и минува преку полна линија.

– МВР му изрече соодветна казна на Б.О. за сторен сообраќаен прекршок по законот за безбедност во сообраќајот, потврдуваат од МВР за „Фокус“.

Инаку вчера Османи беше во фокусот на јавноста поради неговата загриженост за двојазичноста.

Имено како што може да се забележи на видеото, Османи заедно со директорот Илбер Села ги проверуваат сите табели на институциите кои немаат натписи и на албански јазик.

Османи наиде на Агенцијата за администрација каде се гледа дека таблата е само на македонски јазик, при што вицепремиерот Османи веднаш му се јави на директорот Спасе Глигоров и му нареди, таблата која е на македонски јазик да ја направи и на албански јазик.
Ова може да се види на 5:30 од видеото постирано од Бујар Османи. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Се работи за компанијата Блацион регистрирана во Буграија, во која содружници се и двајца италијански државјани. Испраќачот е фирмата „Дентиче Пантелоне” од италијанскиот град Авелино.

Директорот на Дрисла внесувал сомнителен отпад од Италија

Софиска фирма на Двајца Македонци Блаже Игнатовски и Горан Ангелов се најде под истрага...

Тој истакна дека во моментов барем еднаш неделно партиските работни групи имаат средби за Изворниот законик, а разговараат и за Законот за ЈО.

Заев: Ќе седнам и со Мицкоски ако треба за да го донесеме Законот за Јавно обвинителство

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев би седнал да разговара со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Според верувањата и обичаите, сите немажени девојки на големиот празник треба да стават огледалце под перницата, и ќе го сонуваат мажот со кој ќе се омажат.

Утре е Богојавление- сите немажени девојки треба да замесат тесто

Богојавление Водици е еден од најголемите и најтешки христијански празници. Според...

Исто така, за време на грабежот на 10 април 2009 година повредени беа и неколку граѓани кои во моментите додека ограбувачите ја вршеле вооружената кражба, биле во просториите на ескпозитурата на банката во центарот на Скопје.

Уапсениот “Пинк пантер“ во Тетово – ГО ИЗВРШИЛ ГОЛЕМИОТ ГРАБЕЖ ВО ПРО-КРЕДИТ БАНКА ПРЕД 10 ГОДИНИ

По 10 години бегство, лицето Р.И. (34) едно од осомничените за грабежот на “Прокредит банка“...