„Дали знаевте дека ОБСЕ е најголемата безбедносна организација во светот со 57 држави кои претставуваат 1,3 милијарди луѓе на три континенти.

Објавил: Катерина Крстиќ | 23 август, 2022 5:59

Османи: Македонија ќе го преземе претседавањето со ОБСЕ од 1 јануари!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Османи: Македонија ќе го преземе претседавањето со ОБСЕ од 1 јануари!

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на својот Фејсбук профил посочи дека почнувајќи од 1-ви јануари, па во следните 12 месеци, Македонија ќе го преземе претседавањето со ОБСЕ.

„Дали знаевте дека ОБСЕ е најголемата безбедносна организација во светот со 57 држави кои претставуваат 1,3 милијарди луѓе на три континенти.

Почнувајќи од 1 јануари, во следните 12 месеци, Македонија ќе го преземе претседавањето со оваа извонредна организација, а јас сум привилегиран да ја преземам улогата на претседавач со ОБСЕ со седиште во Виена“, пишува Османи.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.