Тој вели дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кога вели Влада без ДУИ, мисли на Влада без Албанците!

Објавил: Едмонд Бекири | 13 јуни, 2023 6:51

Османи: Мицкоски кога вели Влада без ДУИ, мисли на влада без Албанците

Фото/Текст извор: ©тв 21

Вчера во дебатниот магазин „ClickPlus“ на ТВ21 гостува Министерот за надворешни работи и портпарол на ДУИ, Бујар Османи.

Тој вели дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кога вели Влада без ДУИ, мисли на Влада без Албанците!

„Ние имаме редовна координација и со Таравари и со Алијанса за Албанците. И тие се на ист став како ДУИ, дека спремни се да ја напуштат Владата. Мицкоски кога вели дека сака Влада без ДУИ, мисли на Влада без Албанците. Историски, дел од македонските политичари помогнати од службите работеле Албанците да бидат маргинализирани, но сега сменети се работите“, вели Османи.

Тој додава дека ДУИ води сериозни проекти во државата.

„Го координира проектот со Коридорот 8, но и други битни работи, на пример 30 години Министерството за надворешни работи нема организирано Меѓународен форум како Преспа Форум, и тоа им смета на дел од политичарите, како на Мицкоски на пример, и затоа сакаат ДУИ да не е дел од Владата“, вели Османи.

Министерот смета дека можеби случајно, и жали ако е тоа така, но агендата на Огнените се совпаѓа со агендата на ВМРО.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Постапката на Битиќи за Мицкоски е без преседанс, а неговото однесување го отцени како некултурно и дрско, кое говори за карактерот на човекот кој е платен со народни пари.

Мицкоски до Ковачевски: Ако не го разрешиш Битиќи, само ќе потврдиш дека си обичен измеќар на други интереси

 Слободата на говорот е загарантирано уставно право и ги охрабрувам новинарите...

Претседателот на Владата и на владејачката партија негираше дека има поврзаност меѓу враќањето на Заев и ескалацијата на односите меѓу сегашниот и поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и Никола Груевски. Ковачевски негираше и дека од Груевски добил материјали на уесбе!

Ковачевски за враќањето на Заев во СДСМ: Не му ја чувам партиската фотелја

Премиерот и претседател на СДСМ вели дека во партијата сѐ уште не била отворена ниту...


ВМРО-ДПМНЕ: Криминалот на Мерко ја замолчи ДУИ, само Ковачевски го брани
22/06/2023 - 08:28471
Од: А1он
SHARE
САД го откри, a македонските институции го премолчуваат криминалот и корупцијата на СДС и ДУИ. САД го прогласи Рамиз Мерко, градоначалник од ДУИ за персона нон грата во САД. Ова важи и за неговото семејство велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Добивај вести на вибер
dobivaj vesti na viber
– Рамиз Мерко е на црната листа бидејќи бил вмешан во значителна корупција, влијаел на судски процеси и злоупотребувал фондови нотираат од Стејт Департментот. Мерко сам не можел да влијае на судски процеси без поддршка од другите владини функционери на ДУИ и СДС. Прашањето е во колку од овие криминални процеси се вмешани и други лица од ДУИ? САД потврди дека ДУИ е криминална. Сите ја гледаат корупцијата во ДУИ, само Димитар Ковачевски и СДС не ја гледаат. ДУИ мора да оди во опозиција. ДУИ мора да расчисти со криминалот во нивните структури. Бараме сериозна реакција од институциите се вели во соопштението од партијата.

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалот на Мерко ја замолчи ДУИ, само Ковачевски го брани

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалот на Мерко ја замолчи ДУИ, само Ковачевски го брани! САД го...