Дачиќ со нова изјава

Објавил: Калина Мартинска | 18 април, 2024 22:31

Османи против интересите на Македонија

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ вели дека е интересно што македонскиот претседател Стево Пендаровски не бил информиран дека Македонија ја поддржала резолуцијата за Сребреница.

На новинарско прашање за изјавата на македонскиот минстер Бујар Османи, дека земјата ќе излезе од иницијативата Отворен Балкан, Дачиќ рече дека тоа се предизборни изјави.

„Ако македонскиот претседател не знае дека Северна Македонија ќе биде коспонзор на резолуцијата за Сребреница, што можам да ви кажам следно? Само прашувам дали тој (Бујар Османи) зборува во името на цела Северна Македонија, македонскиот или албанскиот народ“, одговори Дачиќ на новинарите.

Види и ова:

Маричиќ конечно му се спротивстави на Османи

Тој нагласи дека се работи за неселективна правда и дека не можат само Хутите и Србите да бидат етикетирани како геноцидни нации.

„Нема таков геноцид што не го извршиле земјите што ја потпишале оваа резолуција и сега тие ќе ни држат предавања за тоа. Ако силата може се, ние ќе се бориме колку што можеме“, рече Дачиќ.

Зошто се налутија српските политичари на Македонија прочитајте повеќе на следниот линк:

Големи реакции по најавите дека Македонија ќе биде коспонзор на резолуцијата за Сребреница

 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика