Османи кој беше министер за здравство во периодот на пандемијата со свински грип истакна дека, по овој основ го советувал министерот Филипче. Османи кажа дека првата работа што му ја посочил на Филипче што сега треба да ја направат, како мала држава, е да се поврзат со големите држави, за во моментот кога ќе излезе вакцината, да може да ја купиме заедно.

Објавил: Катерина Крстиќ | 7 април, 2020 12:01

Османи се сомнева во бројката на заболени од коронавирус: Сигурен сум дека бројот е поголем од 570!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Поранешниот министер за здравство и актуелен вицепремиер за европски прашања, Бујар Османи во емисијата “Клик Плус“ на Тв21 рече дека се сомнева во бројката на заболени од коронавирус во земјава, односно дека е убеден оти бројот е многу поголем.

Јас сум сигурен дека бројот на заболени од корона вирусот е поголем од од овие досега потврдени 570. Зошто? Затоа што 80 проценти од заболените го поминуваат асимптоматски, рече Бујар Османи.

Денеска како последица од коронавирус во земјава починаа уте четири лица…

Османи кој беше министер за здравство во периодот на пандемијата со свински грип истакна дека, по овој основ го советувал министерот Филипче. Османи кажа дека првата работа што му ја посочил на Филипче што сега треба да ја направат, како мала држава, е да се поврзат со големите држави, за во моментот кога ќе излезе вакцината, да може да ја купиме заедно.

Инаку според последните информации во земјава има 570 луѓе со коронаврус од кои 239 се од Скопје. Вчера во 15 часот беше соопштено за 15 новодијагностицирани и за тројца починати, додека денеска бројот на починати се искачи на 25 лица, вклучувајќи ги и новопочинатите четири лица. 

Заклучно од утре на сила стапува новата мерка на Владата, за спречување на ширењето на заразата, па полицискиот час ќе биде од 16 до 5 часот во работни денови и целодневен во сабота и недела.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ако не ги признаеме слабостите на историјата, не можеме да градиме заедничка иднина. Нам ни треба историја која гради мост на пријателство меѓу народите, преку глава ни е од истории кои создаваат раздор и поттикнуваат нетрпеливост.

Заев се оправда за скандалозното интервју: “Дајте да живееме денеска“

Пемиерот Зоран Заев денеска изјави дека ги разбира реакциите на социјалните мрежи...

Ставот на Пендаровски е дел од интервјуто за Дојче веле, кое интегрално ќе биде објавено утре.

Пендаровски за ДВ: Спорот со Бугарија може да се реши само ако се почитува достоинството на македонскиот народ

Антифашистичката борба е во темелите на современата македонска држава, а во таа борба...

Изгубен човек во простор-времето. Човек без никаков сенс за државничка политика. Корумпиран човек кој, ако не му се спротивставиме, ќе не направи народ без држава!

Апасиев: Ако не му се спротиставиме на Заев ќе не направи народ БЕЗ ДРЖАВА!

Мора да дозволиме заедничката и споделената историја да не обедини нас, граѓаните...

- МАКЕДОН потсетува на одлуките на референдумот од 8 септември 1991 година и референдумот од 30 септември 2018 година, и повторува дека ЕУ и НАТО не се достојни за промена на името на државата Македонија и идентитетот на Македонскиот народ!

МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКИОТ ДЕЛ НА МАКЕДОНИЈА ЗГРОЗЕНИ ОД ИНТЕРВЈУТО НА ЗАЕВ ЗА БГНЕС!

СОЈУЗ НА ЗДРУЖЕНИЈАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ И ДЕЦАТА БЕГАЛЦИ ОД ЕГЕЈСКИОТ ДЕЛ НА МАКЕДОНИЈА...