Од Алтернатива ја потврдуваат средбата и велат дека тие ги почнуваат преговорите за влез во владата и дека во овие моменти не се знае кои и колку министерства би добиле.

Објавил: Перо Милчин | 18 ноември, 2021 18:46

ОСМАНИ: СЛЕДНАТА НЕДЕЛА ЌЕ СЕ ОФИЦИЈАЛИЗИРА НОВОТО ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО

Фото/Текст извор: ©24 vesti

Премиерот Зоран Заев утре ќе се сретне со лидерот на Алтернатива Африм Гаши, а средбата е закажана за 15 и 30 минути во клубот на пратеници.

Од Алтернатива ја потврдуваат средбата и велат дека тие ги почнуваат преговорите за влез во владата и дека во овие моменти не се знае кои и колку министерства би добиле.

Претеникот Скендер Реџепи за ТВ24 вели дека органите на партијата ќе се изјаснат за влегувањето во владеачката коалиција, но според неговите проценки во овие моменти партијата би дала предност на евроинтегративните процеси.

Разликите во партијата се истопија и очекувам органите на партијата да донесат одлука за влез во Владата, но сепак ќе почекаме до конечната одлука. Интеграцијата на земјава во ЕУ е наш приотитет во овој момент.“ – Скендер Реџепи, Пратеник на „Алтернатива“.

Од Владата соопштија дека денеска премиерот Заев се сретнал со пратеникот на БЕСА Кастриот Реџепи со кого ја потврдиле заедничката заложба за одржување на реформскиот и европскиот курс на земјата. Заев и Реџепи велат од владата заклучиле дека народната воља за мирно и заедничко живеење ќе биде изразена преку стабилно мнозинство во парламентот. Од владата исто така потврдуваат дека наскоро, веќе следната недела ќе се официјализира новото парламентарно мнозинство.  

Засега не е јасно кои позиции би ги заземала Алтернатива во владата. Од партијата објаснуваат дека немаат договорени министерства и директорски места и дека за тоа ќе се преговара со премиерот. Досегашните неофицијални информации велат дека на Алтернатива ќе и бидат понудени две министерски места, за разлика од едното министерство за земјоделство на БЕСА.

Со оглед на јасниот став на ДУИ дека нејзини министри нема потреба да бидат сменети, од СДСМ неофицијално потврдуваат дека евентуалното второ министерство ќе оди од нивното конто, но можно е ДУИ да одстапи некои директорски места.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Локалните власти контактирале со блиски членови на нејзиното семејство, со цел да им се понуди каква било помош доколку им е потребна.

УБИЕЦОТ И ГИ СКРАТИ СОНИШТАТА: Викторија дипломираше на факултет имаше и две сестрички

Младата девојка Викторија Н. која синоќа несреќно го загуби животот во ужасната сообраќајка...

Се бара и еден помлад асистент за данок на добивка, со истите квалификации како и претходникот, со или без работно искуство во струката, и истата плата од нешто повеќе од 30 илјади денари. Тој треба да биде Албанец.

УЈП распишала оглас и за еден виш даночен референт за даночно сметководство, кој треба да има најмалку вишо или средно образование, гимназиско или стручно - економско, трговско или дактилографско и најмалку две години работно искуство во струката. Неговата плата ќе биде 22.739 денари, и тој треба да биде Албанец.

Се бара и еден асистент за анализа на ризик и планирање на контроли, со Економски или Правен факултет, со најмалку една година искуство во струката. Неговата плата ќе биде 33.322 денари, а согласно годишниот план на УЈП тој треба да биде Турчин според етничката припадност.

УЈП ќе прима и помлад систем администратор, со високо образование од областа на електротехниката, компјутерската техника и информатика, или информатка, со или без работно искуство во струката. Неговата плата ќе биде околу 30 илјади денари, а според етничката припадност треба да биде Албанец.

Во Управата ќе се прима и еден помлад даночен оператор во повикувачки центар, со најмалку вишо или средно образование, гимназиско или стручно – економско, стопанско или трговско, со или без работно искуство во струката. Ќе зема плата од нецели 20 илјади денари, а според етничката припадност треба да биде Ром.

Потоа, во огласот се бараат тројца помлади асистенти за услуги во приемна канцеларија, со високо образование од областа на јавната управа и администрација, или правни науки или политички науки, со или без работно искуство во струката. Платата на сите овие тројца нови кадри ќе биде нешто над 30 илјади денари, а согласно годишниот план треба да бидат Албанци.

УЈП вработува и еден самостоен даночен агент за услуги во приемна канцеларија, сонајмалку вишо или средно образование, гимназиско или стручно – економско, техничко или трговско, со најмалку три години работно искуство во струката. Неговата плата ќе биде 29.179 денари, а според етничката припадност треба да биде Србин.

Македонија мајка за Албанците а маќеа за Македонците

Македонските граѓани во својата сопствена држава постанаа граѓани од втор ред! Пред...

Оваа препорака на Комисијата треба да се најде на Кризен штаб во понеделник, а во вторник веќе треба да биде на седницата на Влада.

Скратување на изолација од десет на седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести препорачува изолацијата на лица позитивни од Ковид-19...