Халачи прислушкуваните материјали ги прати во јуни годинава прво до обвинителката која го води случајот „Монструм“, Фатиме Фетаи, а потоа и до поранешното Специјално јавно обвинителство поврзани со петкратното убиство.

Објавил: Катерина Крстиќ | 12 декември, 2019 12:43

Осуден во „Диво Насеље“ пратил снимки на Фатиме Фетаи и Ел Чека за „Монструм“

Фото/Текст извор: ©магазин.мк фото миа

Шевчет Халачи, обвинет во случајот „Диво Насеље“ пратил снимки од случајот Монструм на обвинителката Фатиме Фетаи, дознава Фокус.

Халачи прислушкуваните материјали ги прати во јуни годинава прво до обвинителката која го води случајот „Монструм“, Фатиме Фетаи, а потоа и до поранешното Специјално јавно обвинителство поврзани со петкратното убиство.
Имено како што објави Фокус, осомничениот за Диво Насеље , Шевчет Халачи прво и се јавил на Фетаи и ја известил дека поседува  140 гига бајти прислушувани разговори кои тој ги праќал на Ел Чека.

Халачи снимките ги испратил и до сега веќе поранешното специјално обвинителство, СЈО, а меѓу нив имало снимки и за други случаи.

Овие снимки јавноста веќе ги има слушнато и тоа се разговорите кои ги водеа бизнисменот Орце Камчев и новинарката Оливера Трајковска за овој случај.

12.04.2012, Велики четврток, Смилковско езеро. На оваа дата и место, пред точно 7 години свирепо беа убиени Филип Славковски (18), Александар Наќевски (18), Цветанчо Ацевски (18) и Кире Тричковски (20) од Радишани и Борче Стевковски (45) од Црешево.

Инаку се уште е во тек судењето за случајот Монструм. Денеска во судницата ќе се читаат и четири папки од МВР со целиот редослед на предистражната и истражната постапка што се водела за целиот случај.

Годинава поминаа седум години од масакрот кај Смилковско Езеро.

Ова грозоморно петкратно убиство ја зави Македонија во црно.

На местото каде тогаш беа убиени Филип, Александар, Цветанчо, Кире и Борче, денес има изградено црква „Светите Четириесет Маченици- Младенци“ и два обелиска кои вечно ќе го означуваат споменот за сите петмина, но и ќе сведочат за масакрот кај Смилковско езеро.

За овој случај се уште не е никој осуден.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Овие мерки се преземаат по добиеното известување од Министерството за животна средина дека квалитетот на воздухот последователно два дена е надминат над законски пропишаниот минимум, односно над 175 μg/m3 на мерните станици во Карпош и во Лисиче.

Од денеска од 18 часот: Двојно поскапува паркингот во Скопје, јавниот превоз бесплатен

Согласно со Законот за квалитет на амбиентниот воздух, на барање на Владата и Министерството...

Ако со сигурност не се знае, постои можност причина за трагедијата да била густата магла.

МАЈА ЖИВЕЕ 20 КМ ОД МЕСТОТОТ НА КОЕ ЗАГИНА КОБИ: Маглата може да се „сече“ со нож – не можам да верувам дека ПОЛЕТАЛ на вакво време!

Маја Виличиќ од Сплит со децении работи и живее во Америка, токму на 20 километри од...

Боки 13 се пожали во судот дека неговите родители повеќе не се во можност да му доставуваат храна во притворот додавајќи дека тој не планира да ја конзумира затворската храна и најави дека ќе бара и меѓународна докторска потврда за неговата лоша здравствена состојба.

БОКИ 13: Против мене се води тивка и стихијна ликвидација

Денеска обвинителката Лиле Стефанова, сведочеше за случајот Рекет. Веднаш по завршувањето...

Таа е скандализирана од содржината на пораките во „Јавна Соба“ бидејќи како што вели за „Слободен печат“, не само што ѝ е нарушен угледот, туку и добива еден куп вознемирувачки пораки во приватни пораки.

Жртва на Јавна соба: Јас сум мажена, фотографиите ми ги злоупотребиле – сопругот ме виде на вести!

Дваесет и едногодишната Јелена Мартиновска од Скопје, е една од жртвите во вознемирувачката...