Како што пишува Телеграф, наводно отровната риба морски змеј го уништила одморот на Милан и неговото семејство, бидејќи по неговото згазнување на рибата која Грците ја нарекуваат „дракена“ настанал вистински хорор.

Објавил: Катерина Крстиќ | 18 јули, 2019 11:28

Осумгодишниот Милан нагазил на отровна морска риба во Паралија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Oсумгодишниот Милан Левкиќ од Бор, згазил на отровна риба во Егејското море – пишува српски Телеграф. 

Како што пишува Телеграф, наводно отровната риба морски змеј го уништила одморот на Милан и неговото семејство, бидејќи по неговото згазнување на рибата која Грците ја нарекуваат „дракена“ настанал вистински хорор.

Вака изгледа отровната риба морски змеј…

Вообичаено рибата живее во длабокото, но за несреќа на Милан овој пат се нашла во плитките води. Оваа риба е карактеристична по тоа што се крие во песокот, па речиси и не е возможно да се забележи при влегување во вода.

Тоа се случи на последниот ден од нашето летување и тоа час и половина пред да се вратиме назад во Србија. Само што влеговме во вода Милан почна да плаче затоа што ужасно го боли ногата. Мислев дека згазнал на некоја школка, затоа што воопшто немаше крв, само црвена точка на ногата- раскажува Весна Велиновски, мајката на Милан.

Весна сведочи дека се вџашила кога отишла под туш со детето. Таа забележала бел круг и две зелени точки на ногата на Милан и вели дека изгледало како да го каснала змија, по што веднаш испаничила.

„Едвај можеше да стои на пета, со оглед дека убодот беше на стапалото под палецот. Се обиде да оди малку, па јас го носев потоа, а цело време не престана да вреска од болки“ – изјавува Весна за српскиот медиум.

Откако посетиле доктор, сфатиле дека станува збор за отровна риба. 

„Стоплија вода, истурија во лавор, а потоа ни кажаа тука да ја држи ногата. Милан набрзо престана да плаче. За пола час целосно спласна отокот, а потоа и испи лек. Ни кажаа уште 2-3 дена да ја држиме ногата во топла вода и да пие лекови уште една недела“ – раскажува мајката.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Во гостувањето Дачиќ изјави дека не е добро што со неиспорачувањето , всушност им се овозможува на оние кои се обвинети за воени злосторства , никогаш да не одговараат.

Ивица Дачиќ: Морина требаше веднаш да биде предаден на Србија

Министерот за надворешни на Р. Србија Ивица Дачиќ, гостувањето на ТВ Прва,  даде изјава...

Според информациите од утринава, ситуацијата е малку подобра од вчера. Десетина пожарникари, два канадери и хеликопетр се борат со пожарот на Тасос.

Грција во пламен – пожарникарите се борат со пламените јазици

Грција во пламен,над илјада пожарникари се борат против шумските пожари, најголем...

Еди Рама во интервјуто со новинарот Џек Парок, говореше на актуелни теми меѓу кои и за улогата на Европскиот совет за интеграција на Западен Балкан во ЕУ. Рама потенцираше дека Советот многу не се базира на она што го прават владите на земјите како Албанија, туку на ситуациите и динамиката на внатрешната политика на земјите членки на ЕУ.

Рама во интервју за Евроњуз: Северна Македонија пред Албанија во ЕУ може да го дестабилизира регионот

Во интервју за „Евроњуз“ (Euronews), албанскиот премиер Еди Рама изјави дека доколку Македонија...

- Дали она жали што не ги убила Србите? Ова е нечуено. Замислете некој било кој од нас во Србија да изјави вакво нешто. Колинда Грабер покажала и порано агресија и антисрпство, но ова е невиден скандал, изјавил Дачиќ.

СРБИЈА ШОКИРАНА! Колинда:Жалам што во „Олуја“ не ги убив Србите

-Ме гризеше совеста. Најрадо да ја  земев пушката и да отидов на боиште, рекла Колинда...