Граничните премини Јариње и Брњак се отворени денеска, соопшти косовската полиција.

Објавил: Едмонд Бекири | 30 декември, 2022 15:23

Отворени граничните премини Јариње и Брњак на северот на Косово

Фото/Текст извор: ©360

Полицијата наведува дека по речиси три недели првите автомобили поминале на овие премини од територијата на Косово кон Србија и обратно

Граничните премини Јариње и Брњак се отворени денеска, соопшти косовската полиција.Овие два премини со Србија на северот на Косово се затворени од 10 декември поради влошување на безбедносната состојба откако припадниците на српската заедница подигнаа барикади.

Полицијата наведува дека по речиси три недели првите автомобили поминале на овие премини од територијата на Косово кон Србија и обратно.

Се додава дека полициските службеници на северот на Косово како и на премините ќе продолжат „да ги извршуваат своите должности и законски овластувања во интерес на уставниот поредок“.

Барикадите на администартивниот премин Мердарее беа отстранети вчера.

Барикадите на граничните премини на северот на Косово првично беа подигнати поради апсењето на поранешниот косовски полицаец Дејан Пантиќ, кој сега е во домашен притвор.

Тоа беше едно од барањата за отстранување на барикадите, а претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека добил гаранции од САД и ЕУ дека ќе се исполнат и другите барања на Србите.

Станува збор за барања лицата кои биле на барикадите да не бидат кривично гонети, а КФОР (мисијата на НАТО на Косово) да гарантира дека нема да дозволат влез на косовските специјални единици да одат на север.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Косово

Објавени се снимки на кои, според тврдењата на Приштина, се гледаат почетните напади, кога е и убиен припадникот на косовската полиција.

Свеља кажа дека снимките биле најдени во еден од дроновите запленети во Бањска, кој, како што кажа, „бил во рацете на терористите“.

Косовската полиција објави две снимки тврдејќи дека на нив се гледа почетокот на судирот меѓу групата Срби и косовската полиција.„Видеото ги прикажува првите напади на терористичката група на косовската полиција. Нападите, како што се гледа, се извршени со различно оружје, почнувајќи од зоља и друго тешко вооружување“, тврди косовскиот министер.Полицијата на Косово објави и фотографии од запленето оружје за кое тврдат дека е произведено во Србија, а дека дел од оружјето и муницијата се произведени во последните години.

Претходно премиерот на Косово Аљбин Курти објави снимки кои, како што тврди, покажуваат дека оружената група од Бањска за нападот се спремала на воен полигон во Србија.

Косовската полиција објави снимки од почетокот на нападот во Бањска (ВИДЕО)

Косовскиот министер за внатрешни работи, Џељаљ Свечља, продолжи да објавува снимки...

Кандидатурата на Косово доби поддршка и од Албанија, каде што ќе се одржат дел од настаните. Позитивна оценка за кандидатурата даде и комисија на МКМИ, која престојуваше во Косово пред една недела.

Косово ја доби организацијата на Медитеранските игри 2030

Генералното собрание на Меѓународниот комитет на Медитеранските игри (МКМИ), што се...

Тие оценија дека безбедносната состојба на северот на Косово е вознемирувачка и тензична.

ЕУЛЕКС: Вознемирени сме од присуството на вооружени и маскирани лица и групи на север од Косово

Мисијата на Европската унија за правда (ЕУЛЕКС) денеска соопшти дека за време на патролите...

Според „Репортери“, од КФОР не одговориле дали ќе учествуваат во отстранувањето на барикадите на северот.

КФОР: Ги следиме настаните на Косово, во контакт сме со претставниците на Белград и Приштина

Мировната мисија на ОН предводена од НАТО на Косово (КФОР) соопшти дека внимателно...