Ваквата одлука за престанок на работен однос ја донела директорката на Централен Регистар Марија Бошковска Јанковски до која исто така пристигнуваа навреди и закани.

Објавил: Катерина Крстиќ | 13 јануари, 2020 10:39

Отказно решение за Емил Јакимовски- заканувачот на новинарките Јордановска и Коровешовска

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Заканувачот Емил Јакимовски кој упатуваше закани и навреди до новинарките и уреднички Мери Јордановска од А1 ОН и Искра Коровешовска уредник и новинар во Алфа ТВ, доби решение за престанок на работниот однос.

Вчера директорката истакна дека Емил Јакимовски со месеци е на боледување, па не може да се спроведе дисциплинската постапка против него.
Емил Јакимовски е член на ВМРО ДПМНЕ, но партијата се огради од него по последните закани кон новинарката Мери Јордановска.

Ваквата одлука за престанок на работен однос ја донела директорката на Централен Регистар Марија Бошковска Јанковски до која исто така пристигнуваа навреди и закани.

Марија Бошковска Јанковски соопшти дека оваа одлука доаѓа  поради суштествени повреди на одредбите од Колективниот договор на Централниот регистар.

Директорката вели дека Јакимовски не ја респектирал хиерархијата и не се однесувал согласно Кодексот на однесување на работодавачот и пропишаните правила за ред и дисциплина

-Иако вработениот треба задолжително да го чува, Јакимовски сепак  не го чувал угледот на работодавачот и не се воздржувал од сите постапки кои со оглед на природата на работата што ја врши се штетни или ги повредуваат интересите на работодавачот, професионално не се однесувал спрема другите вработени и странките, не ја респектирал хиерархијата и не се однесувал согласно Кодексот на однесување на работодавачот и пропишаните правила за ред и дисциплина кај работодавачот-напиша на Фесјбук доцна во неделата Бошковска Јанковски.

Вчера директорката информираше дека Фејсбук страната чиј креатор бил токму Емил Јакимовски е хакирана.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ахмети му порача на Заев дека му ги знае сите слабости, но тој не е како него да зборува јавно, тоа не е машки, рече Ахмети и додаде дека Заев го молел за да го направи премиер.

Ахмети: Заев лаже, сите знаат дека тој ме молеше мене, јас го направив премиер

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во предизборен настап пред гостиварци рече дека цел свет...

ВМРО-ДПМНЕ ќе го реши горливиот проблем на граѓаните од Пелагонија, ќе го изгради автопатот од Скопје преку Прилеп, Битола до јужната граница, истакна вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски!

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе го реши проблемот на граѓаните од Пелагонија и ќе го изгради автопатот од Скопје преку Прилеп

Се обврзавме на ефикасна и бескомпромисна борба против корупцијата и отстранување...

Тој денеска со порака дека единствен начин да го спречат е да го убијат, потврди дека кривичните пријави ги поднесува против политичари од власта.

Пола семејство Заеви, министри, градоначалници и функционери на СДСМ-ова е листата на оние кои добија кривични од Боки 13

Првообвинетиот во случајот Рекет, Боки 13 кој доби 9 години казна затвор за истиот, денеска...

Обезбедување на парламентарните избори, справувањето со пандемијата од Ковид19 и борбата против сите форми на криминал беа темите за кои се дискутираше на овие работни средби.

ЧУЛЕВ: Парламентарните избори се важен показател за правецот во кој ќе се движи нашата држава

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев ро рамки на денешните активности оствари...