Дали не е чесно во им на здравството Филипче да си даде оставка? Каде е неговиот морал? Треба ли Македнскиот народ да се плаши дека државав ја водат луѓе без морал?

Објавил: Македонка Димкин | 25 ноември, 2020 10:11

Откако Магазин објави морбидни слики, Филипче испратил контрола

Фото/Текст извор: ©магазин

По барање на министерот за здравство, Венко Филипче, денеска инспектори од Државниот здравствен и санитарен инспекторат ќе влезат во Клиничката болница во Битола за да одблизу ги согледаат условите во кои се лекуваат пациентите.

Овде веднаш се поставуа прашањето зошто Филипче не нашол за сходно да го направи истото последниве 4 години колку е што тој Минситер. Дали не е чесно во им на здравството Филипче да си даде оставка? Каде е неговиот морал? Треба ли Македнскиот народ да се плаши дека државав ја водат луѓе без морал?

-Вонредната инспекциска контрола во оваа здравствена установа денеска ќе се прави за првиот случај и оваа наша активност ќе заврши во текот на денешниот ден, по што ќе информираме за тоа што е утврдено, вели за Фактор д-р. Ирина Бухова, директорка на Државниот санитарен и здравствен инспекторат.

Вели дека во однос на тоа што е прикажано во видеото, пак, ќе следува друг инспекциски надзор на ДСЗИ.

Во синоќешнат емсија на ТВ Алфа Васко Белески меѓу другото  рече дека Македонското здравство мора веднаш да се ресетира, што во превод значи да се променат многу основни работи, а пред се да се направи еден протокол по кој ке мара сите да работат. Срамно е изјави Белески. На прашањето зошто ни се случуваат вакви работи, тој истакна дека тоа е затоа што некомпетентни лица се поставени на функции кои не ги заслужуваат а тоа доаѓа од политиката.

Во текот на вчерашниот ден откако МАГАЗИН објави фотографии на кои се гледа дека во една болничка соба  пациенти примаат инфузија кревет до кревет со починати пациенти. Веднаш по нивното објавување директорката на болницата, Билјана Гагачовска изјави дека не станува збор за ковид пациенти туку за лица што починале во тријажниот оддел. Нагласува и дека законска обврска на секоја здравствена институција е пациентот кога ќе почине два часа да остане во институцијата, а дека фотографиите се снимени во тој меѓупериод, кога се информирале семејствата, кога се повикувало погребно претпријатие и кога се организирало пренесувањето на починатите во болничката мртовечница.

Во синоќешнат емсија на ТВ Алфа Васко Белески меѓу другото дека Македонскот здравство мора веднаш да се ресетира, што во превод значи да се променат многу основни работи, а пред се да се направи еден протокол по кој ке мроа сите да работат. Срамно е изјави Белески. На прашањето зошто ни се случуваат вакви работи, тиој истакна дека тоа е затоа што некомпетентни лица се поставени на функции кои не ги заслужуваат а тоа доаѓа од политиката.

Таа истовремено го информира и Министерството за здравство при што во нејзината изјава се повикува на Законот за здравствена заштита:

-Во член 272 од Законот за здравствена заштита, став 1 стои: „Преглед на умреното лице се врши, по правило, најрано 2 часа по настапувањето на смртта на местото на смртта, а најдоцна 12 часа по пријавувањето“. Од таа причина телото на починатиот не можело да се пренесе во болничката мртвачница, објасни директорката на Клиничката болница во Битола, Гагачовска.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.