Во медиумите вниманието се сврте на неговата сестра Ким Јонг-Јо, која може да биде потенцијален наследник, доколку е вистина веста дека Ким починал.

Објавил: Катерина Крстиќ | 22 мај, 2020 12:16

ОТКРИЕНА ГОЛЕМА ТАЈНА НА СЕВЕРНА КОРЕЈА: За се е крива традицијата!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Express.co.uk Foto: AP , Reuters

Северна Кореја продолжува да ги олеснува шпекулациите за здравјето на нејзиниот сегашен лидер Ким Јонг-ун од неговото многукратно исчезнување од очите на јавноста.

Минатиот месец во медиумите одекна веста дека диктаторот починал при операција на срцето . Но, Ким Јонг-Ун, наводно, повторно се појавил во јавноста на 1 мај, на церемонијата на отворање на новата фабрика за ѓубрива – прв пат тој беше виден по три недели. Водачот повторно исчезна, предизвикувајќи понатамошно сомневање дека владетелот на затворената држава е или мртов, „или на машини“ или полека умира во болницата. Шпекулациите дојдоа до таму дека тој има двојник.

Овие верувања се засилени само поради неговото отсуство на роденденот на основачот на Северна Кореја Ким Ил Сунг, неговиот дедо – познат како „Ден на сонцето“.

До сега Ким не пропуштил ниту еден роденден на дедо си.

Во медиумите вниманието се сврте на неговата сестра Ким Јонг-Јо, која може да биде потенцијален наследник, доколку е вистина веста дека Ким починал.

Овој потег, што е исклучително невообичаен за многу тајна држава како што е Северна Кореја, може да укаже дека таа ќе биде следниот лидер на Северна Кореја. И покрај тоа, таа никогаш не објавила вербална јавна објава – причината за тоа може да биде вкоренета во традицијата и комплицирани игри што ги играле минатите диктатори.

И покрај потенцијалниот развој, малку е познато за Ким Јонг-Јо- тема која постојано се повторува за време на владеењето на првото семејство на Северна Кореја.

Единствената информација за Ким и оние во земјата е од сателитски слики, изјави за дефекти и силно цензурирани соопштенија за медиуми, дистрибуирани од нацијата.

Ким Јонг- Јо се смета за најмладата ќерка на сега починатиот лидер на државата, Ким Јонг-Ил, односно трето дете на неговата втора сопруга.

Дури и нејзината возраст е доведена во прашање, а Министерството за финансии на САД ја наведува годината на раѓање како 1989 година, а Јужна Кореја тврди дека е 1987 година – детаљ  што тајната држава се уште не го разјаснила.

За Ким Јонг-Јо за прв пат почна да се шпекулира во 2011 година, кога беше видена како стои покрај нејзиниот брат.

За неа се верува дека се школувала во Швајцарија, како и Ким Јонг Ун, каде што можеби студирала компјутерски науки.

Оттогаш, таа е видена неколку пати со водачот и забележала дека е почестена со идентичен накит и имот – што може да значи нејзин еднаков статус во режимот.

Ким Јо-Јонг е претседател на Одделот за пропаганда и агитација од 2014 година, што е најважната улога во нацијата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Лагите не доведоа до насилство, ниту јас ниту вие говорите албански, поминаа две години од носење на законот за јазици, државата нестана двојазична и не се подели, тоа се само лаги сервирани во националистичка обланда, рече Шекеринска.

ШЕЌЕРИНСКА: ВМРО-ДПМНЕ не направи ништо, ни еден чекор, ни на тема НАТО ни на тема ЕУ

Престанавме дома да си играме со националистички договорени игри. Покажавме дека тоа...

Ахмети му порача на Заев дека му ги знае сите слабости, но тој не е како него да зборува јавно, тоа не е машки, рече Ахмети и додаде дека Заев го молел за да го направи премиер.

Ахмети: Заев лаже, сите знаат дека тој ме молеше мене, јас го направив премиер

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во предизборен настап пред гостиварци рече дека цел свет...

ВМРО-ДПМНЕ ќе го реши горливиот проблем на граѓаните од Пелагонија, ќе го изгради автопатот од Скопје преку Прилеп, Битола до јужната граница, истакна вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски!

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе го реши проблемот на граѓаните од Пелагонија и ќе го изгради автопатот од Скопје преку Прилеп

Се обврзавме на ефикасна и бескомпромисна борба против корупцијата и отстранување...

Тој денеска со порака дека единствен начин да го спречат е да го убијат, потврди дека кривичните пријави ги поднесува против политичари од власта.

Пола семејство Заеви, министри, градоначалници и функционери на СДСМ-ова е листата на оние кои добија кривични од Боки 13

Првообвинетиот во случајот Рекет, Боки 13 кој доби 9 години казна затвор за истиот, денеска...