Два черепи во заедничка гробница се откриени на археолошкиот локалитет Долченица. Овие денови археолозите пронајдоа нови артефакти.

Објавил: Рејхан Бајрами | 25 јуни, 2019 14:49

Откриени два черепи во заедничка гробница на археолошкиот локалитет Долченица!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Новиот експресен пат Штип – Кочани откри богато археолошко наоѓалиште, пишува тв 24.

Два черепи во заедничка гробница се откриени на археолошкиот локалитет Долченица. Овие денови археолозите пронајдоа нови артефакти. 

Новите артефакти датираат од средината на четвртиот век, а според археолозите, откопана е дел од некропола на град, од доцна античкиот период. Митко Штерјов првиот човек на штипскиот Музеј, рече дека откритијата се резултат на запоставеноста на овој регион со ископувања.

Науката веќе знае за заедничко погребување во доцна античкиот период. Сепак, вредноста на овој пронајдок е во тоа што тој досега не е откопуван и оштетен од диви копачи. Во следните нешто повеќе од еден месец, се очекува педесетината археолози и соработници да откријат и други пронајдоци, важни не само за земјава, туку и за светското културно наследство.

Исто така истражувања се прават на трасата од експресниот пат Штип – Кочани, кој моментално е во изградба. Околу 45.000 евра ги финансира Јавното претпријатие за државни патишта.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Култура

Ансамблот Танец претставува симбол на македонскиот фолклор, традиција и култура веќе седум децении, културен амбасадор кој несебично ја презентира и споделува богатата македонска традиција во земјата и во светот.

Уште еден голем концерт на амбасадорот на македонскиот фолклор- Танец во четврток во Прилеп

Под мотото „Остани во чекор – со минатото, сегашноста и иднината“, на 4 ти јули во четврток...

Никој не останува рамнодушен кога настапува „Танец“. Уште при првиот звук од зурлата, уште на првиот удар од тапанот и при првиот чекор на ороводецот ни заигруваат срцата, ни затреперува телото.

Седумдесет години „ТАНЕЦ“ – амбасадор на македонскиот фолклор насекаде низ светот!

„Танец“ — aнсамбл за народни игри и песни на Македонија, основан во 1949 година. Со своето...