Два черепи во заедничка гробница се откриени на археолошкиот локалитет Долченица. Овие денови археолозите пронајдоа нови артефакти.

Објавил: Рејхан Бајрами | 25 јуни, 2019 14:49

Откриени два черепи во заедничка гробница на археолошкиот локалитет Долченица!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Новиот експресен пат Штип – Кочани откри богато археолошко наоѓалиште, пишува тв 24.

Два черепи во заедничка гробница се откриени на археолошкиот локалитет Долченица. Овие денови археолозите пронајдоа нови артефакти. 

Новите артефакти датираат од средината на четвртиот век, а според археолозите, откопана е дел од некропола на град, од доцна античкиот период. Митко Штерјов првиот човек на штипскиот Музеј, рече дека откритијата се резултат на запоставеноста на овој регион со ископувања.

Науката веќе знае за заедничко погребување во доцна античкиот период. Сепак, вредноста на овој пронајдок е во тоа што тој досега не е откопуван и оштетен од диви копачи. Во следните нешто повеќе од еден месец, се очекува педесетината археолози и соработници да откријат и други пронајдоци, важни не само за земјава, туку и за светското културно наследство.

Исто така истражувања се прават на трасата од експресниот пат Штип – Кочани, кој моментално е во изградба. Околу 45.000 евра ги финансира Јавното претпријатие за државни патишта.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Култура

Изненадување. Директно од изворот. Атиџе ми остави тегла. Ветив „Половина за мене, половина за нив“. Во случајот кои се тие „нив“? Најслаткиот подарок и најчистата приказна.

Холивудската ѕвезда од Атиџе доби МЕД: Атиџе ми остави тегла. Ветив „Половина за мене, половина за нив“

Легендарната холивудската актерка Џејми Ли Кертис на својот Инстаграм се пофали дека...

Почестени сме што бевме номинирани покрај овие одлични филмаџии со смели приказни кои им се обраќаат на луѓето од целиот свет, на универзалниот јазик на кинематографијата.

Се огласи тимот на “Медена земја”: Ви благодариме што верувавте во нас – Атиџе ни беше ѕвезда водилка

Македонскиот документарец „Медена земја“ не освои Оскар во двете категории во кои...

Се надевам дека после ова ќе заработи, тоа секако зависи од дистрибутерот „Неон“ кој ги има овие права, вели Горјан Тозија- Медо, директор на Агенцијата за филм.

АТИЏЕ НА ВРВОТ ДО СВЕТСКА СЛАВА: Еве колку пари заработи “МЕДЕНА ЗЕМЈА” во Америка!

Сите сме во исчекување дали „Медена земја“ на Ноќта на оскарите ќе испише историја. ...

Атиџе е вистинска ѕвезда, луѓето ја сакаат и дури и холивудските ѕвезди постојано ја застануваат за да се сликаат со неа.

ХОЛИВУД СЕ ДИГНА НА НОЗЕ, АТИЏЕ ОПИШАНА КАКО ЅВЕЗДА: Во недела Оскарот го зема “МЕДЕНА ЗЕМЈА„

Нашата Aтиџе пристигна во Холивуд, а странските медиуми веќе ја опишуваат како ѕвезда. „Атиџе...