Истражувања се прават секој ден, при што последното укажува дека некои поблаги симптоми, исто така, може да бидат поврзани со овој вирус.

Објавил: Перо Милчин | 2 април, 2020 18:38

ОТКРИЕНИ 6 НОВИ СИМПТОМИ: Ова покажува дека вашиот организам е нападнат од КОРОНА ВИРУС!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Вирусот Корона го зафати целиот свет, додека во Кина ситуацијата се смирува, фокусот се пресели во дел од Европа.

Истражувања се прават секој ден, при што последното укажува дека некои поблаги симптоми, исто така, може да бидат поврзани со овој вирус.

Професорот Повис од Велика Британија, обраќајќи се на нацијата, објасни какви се знаците, пишува британскиот весник „Експрес“. Висока треска и сува кашлица се основните симптоми, но истите може да се појават и не треба да се игнорираат:

Британското здружение за оториноларингологија предупредува дека доколку го изгубите чувството за мирис и вкус, тоа може да укаже на инфекција COVID-19.

Физичкиот замор исто така може да укаже на инфекција.

На недостаток на апетит е идентификуван како еден од симптомите во оваа студија.

Болките во стомакот може да бидат показател дека имате вирус.

Истражувачите откриле дека околу 48% од заразените луѓе имаат дигестивни симптоми.

И последниот идентификуван симптом е „воспалени“ очи. Извештаите укажуваат на горење, чешање и иритација што може да бидат симптоми на коронавирус.

За да се заштитите од вирусот, останете во вашиот дом и не излегувајте без потреба, бараат лекарите.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Совети

Тој изрази уверување дека правилното управување со пандемијата на вирусот корона ќе доведе до побрзо економско закрепнување, пренесува АНА.

ГРЧКИОТ ПРЕМИЕР НАЈАВИ: Ако се биде како што треба ќе ги отвориме границите на 1 јули!

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис најави дека земјата ќе ги отвори своите граници...

Во мијалникот има повеќе од 500.000 бактерии во просек - десет пати повеќе отколку во просечниот тоалет, потврдија студиите.

ОВДЕ СЕ НАОЃААТ БАКТЕРИИ И ВИРУСИ: Кои се највалкани места и работи во вашиот дом!

Секогаш во вашиот дом постои нешто што сè уште не сте успеале детално да го исчистите....

- Патниците се охрабруваат да купуваат билети, резервни места и да се регистрираат преку Интернет.

Европската комисија донесе одлука за патувања: Што треба да знаете ако патувате со авион, воз, автомобил…

Европската комисија усвои серија мерки насочени кон обезбедување на безбеден начин...

По еден месец, беше објавено дека експерименталната група значително изгуби, во просек од 7 килограми и ја намали нивната содржина на маснотии за 14 проценти.

Секое утро пиела чаша јогурт со овој зачин: За еден месец ослабела 7 килограми и го намалила холестеролот!

Луѓето кои јадат лажица мелен ким губат три пати поголема тежина на ден во споредба...