Извор за српските медиуми открива дека високорангираниот англиски известувач бил виден во седиштетот на МУП и бил задолжен за да го прикрие убиецот.

Објавил: Рејхан Бајрами | 23 септември, 2022 4:40

Откриено кој стои зад убиството на Зоран Џинџиќ?

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Зоран Џинџиќ е убиен на 12 март 2003 година. Како извршители веднаш беа осомниени припадниците на Земунскиот криминален клан, а воведена е вонредна состојба, која траеше до 22 април.

Зоран Џинџиќ беше убиен на 12 март 2003 година. Како извршители на убиството веднаш беа осомничени припадниците на Земунскиот криминален клан, а воведена беше и вонредна состојба, која траеше до 22 април.

Во полициската акција „Сабја“, беа уапсени 11.665 лица, меѓу кои беа и партиски функционери, високи воени офицери, носители на правосудни функции и естрадни ѕвезди.

Џинџиќ е роден на 1 август 1952 година во Босански Шамац. Беше доктор на науки за филозофија и еден од основачите и долгогодишен претседател на Декократската партија. Фунцијата градоначалник на Белгра ја извршуваше во 1997 година, а премиер на Србија беше од 2001 година до убиството во 2003 година.

Како што пишува еспресо.рс англиски шпион од службата М16 управувал со акцијата за убиството на српскиот премиер Зоран Џинџиќ. Тој пред и после атентатот бил биден во канцеларијата на еден висок српски офицер на МУП-Србија.

– Тој легално престојуваше во нашата земја и беше задолжен за доведување на снајперист од Лондон кој го уби Џинџиќ. Пред и по убиството на Џинџиќ тој е виден кај наш висок полициски функционер, а бил задолжен да го прикрие целиот случај и истрагата да ја насочи во сосема погрешна насока. Според моите информации, тој сега се наоѓа во Украина – открил изворот за Ало.рс.

Зоран Џинџиќ е убиен на 12 март 2003 година. Како извршители веднаш беа осомниени припадниците на Земунскиот криминален клан, а воведена е вонредна состојба, која траеше до 22 април.

Како главен организатор на убиството на премиерот беа командантот на распуштената Единица за специјални операции Милорад Улемек Легија и припадниците на земунскиот клан кои беа убиени во полициска акција, Душан Спасојевиќ Шиптар и Миле Луковиќ Кум.

Во акцијата „Сабја“ уапсен е непосредниот извршител на убиството, Ѕвездан Јовановиќ.

Во август 2003 година покренато е обвинение против 44 лица за учество во организирањето на убиството, судењето траеше од декември 2003 година, а во мај 2007 година се прогласени за виновни и осудени на повеќегодишни затворски казни.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Израел и Хамас 16-ти ден ги продолжуваат борбите, појасот Газа на раб на хуманитарна катастрофа. Рано утрово Израел изврши воздушни напади врз јужниот дел на Газа и најави дека ќе ги интензивира нападите на северот. Владата на политичкото крило на Хамас објави дека најмалку 55 Палестинци биле убиени во текот на ноќта.

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа. Тел Авив ги повика жителите на Газа...

Москва повторно ја надмина Саудиска Арабија како главен снабдувач на нафта во Кина. Блискоисточната земја извезла 60,1 милиони тони во вредност од 36,49 милијарди долари во наведениот период, а Ирак е на третото место, снабдувајќи 40,3 милиони тони во вредност од 23,04 милијарди долари.

Извозот на сурова нафта во Кина во август се зголеми за 30,7 проценти во споредба со јули и порасна за 42,7 отсто во однос на вредноста, достигнувајќи 5,8 милијарди долари.

Во 2022 година Кина го зголеми купувањето на руска нафта за 8,2 проценти и тоа достигна 86,2 милиони тони. Цената на суровата нафта увезена од Русија се зголеми за околу 43,9 отсто, што изнесува 58,37 милијарди долари.

Кина купува повеќе руска нафта откако традиционалните западни купувачи ја избегнуваа како дел од санкциите поврзани со војната во Украина. По минатогодишното ембарго на Г7 и ограничувањето на цената на руската нафта, Москва активно ги пренасочува своите нафтени текови кон Азија.

Кина го зголеми увозот на сурова нафта од Русија за 25 отсто годинава

Цените на нафтата достигнаа ново највисоко ниво од ноември, при што барел брент во...

Вучиќ рече дека вчерашната рунда дијалог во Брисел завршила неуспешно, бидејќи Приштина не го прифатила компромисниот предлог на ЕУ на патот кон нормализација на односите!

САД разочарани од неуспехот на дијалогот меѓу Белград и Приштина

САД изразија разочарување што не беше постигнат напредок во последната рунда од дијалогот...

Во Загреб цена на метар квадратен нов стан во првата половина од годината изнесува 2.623 евра, а просечната плата во Загреб е 1.303 евра.

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска 2.200 евра

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска во првата половина од годинава...