Во следната година и половина, може да очекуваме „повеќе бранови на болести“, се вели во документот.

Објавил: Перо Милчин | 22 март, 2020 13:41

Откриен таен документ на Американската влада: Вирусот може да трае и до 18 месеци- еве што пишува!

Фото/Текст извор: ©Ilustracija, Foto: Shutterstock магазин.мк

Пандемија на коронавирус може да трае повеќе од 18 месеци, според документот на федералната влада со 100 страници што го видел Њујорк Тајмс.

Во следната година и половина, може да очекуваме „повеќе бранови на болести“, се вели во документот.

„Распространетоста и сериозноста на СОВИД-19 ќе биде тешко да се предвидат и карактеризираат. “ Покрај тоа, зголемувањето на случаите со СОВИД-19 во Соединетите држави ќе значи дека ќе бидат хоспитализирани повеќе лица изложени на ризик, што може да стави напрегање на системот за здравствена заштита, се вели во документот.

Документот, датиран на 13 март, е означен како „некласифициран“, но „само за службена употреба“ и „не за јавна дистрибуција или пуштање во слобода“.

Во документот, официјалните лица истражуваат одговори што владата може да ги преземе како одговор на епидемијата, вклучително и преземени чекори, како што се затворање на училиштата и повикување на Актот за производство на одбраната од 1950 година, закон што произлегува од Корејската војна и кој дозволува акција за да се присили индустријата да се зголеми производството на клучна опрема и потрошен материјал.

Запомнете, во среда, 18 март, претседателот Доналд Трамп објави дека го повикува Актот за производство на одбраната, и рече два дена подоцна дека тој стапи во сила, пренесува „Вашингтон пост“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Разузнавачката служба веќе ја предупреди владата за евентуални немири во јужна Италија доколку епицентарот се пресели во тој дел од земјата, пренесува Ла Стампа.

КОРОНА ЗА МАФИЈАТА Е ЗЛАТНА КОКОШКА: Еве како КОЗА НОСТРА планира да ја искористи мафијата(видео)

Додека италијанската економија тоне, како резултат на мерките за спречување на ширење...

Растењето на шумите и ширењето на земјоделството, исто така, ги доведува климатските промени и луѓето во поблизок контакт со болести на животинскиот свет, рече Даливалова.

ЕВЕ ШТО ПАНДЕМИЈАТА ЌЕ ГО НАУЧИ ЧОВЕШТВОТО: Кога ќе се избориме со вирусот, ќе решиме голем проблем!

Пандемијата на коронавирус ќе ни даде увид какви глобалните закани по здравјето нè...