Според ова, болните во тој случај ќе бидат приморани сами да одат до аптека за да ги подигнат потребните лекови, бидејќи според новата одлука во нивно име нема да може никој да ги подигне неопходните лекови.

Објавил: Катерина Крстиќ | 5 август, 2019 22:20

Отсега лекови на рецепт ќе се земаат само лично, со лична карта!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Со укинување на квотите, рецептите пациентите ќе може да ги подигнат само лично, односно со лична карта, ова денеска го најави министерот за здравство Венко Филипче кој истакна дека во туѓо име ќе може да се подигне само рецепт за неподвижни лица.

Според ова, болните во тој случај ќе бидат приморани сами да одат до аптека за да ги подигнат потребните лекови, бидејќи според новата одлука во нивно име нема да може никој да ги подигне неопходните лекови.

Оваа нова мерка денеска ја најави министерот за здравство Венко Филипче.

Венко Филипче прашањето зошто се јавува недостиг од лекови кога за лекови на рецепт овластени да препишуваат се само матичните лекари во градот во кој пациентот живее, тој појасни дека туристите рецептите од матичен ги носеле во туристичките центри и таму ги подигале.

Министерот смета и дека со ова селективно укинување на квотите за лекови во аптеките не ги дели граѓаните, на повластени или не, бидејќи ова прашање е регулирано не со Устав и закон туку со правилник кој утрово Фондот за здравство го изменил.

Венко Филипче најави дека на есен се планира укинување на квотите и во другите градови.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Од СЗО предупредуваат дека во првите шест месеци од оваа година пријавени се најмногу случаи на заболени од оваа болест. Како што стои во извештајот бројот на заболени од сипаници е најголем во последните 13 години и речиси три пати повеќе отколку во истото време минатата година. 

СЗО предупредува: Епидемиите од сипаници се присутни во целиот свет!

Во најновиот извештај на Светската здравствена организација (СЗО) стои дека епидемиите...

Премиерот најави засилени контроли и дека има истрага за злоупотреби со лекови што се даваат на рецепт.

Лекари издавале фиктивни рецепти, лековите се продавале и надвор од Македонија

Премиерот Зоран Заев денеска на седницата за пратенички прашања изјави дека лекари издавале...

При уписот, родителите мора да приложат уреден вакцинален картон. Доколку во него не е наведено дека детето примило МРП вакцина, нема да може да посетува градинка, без разлика дали веќе е запишано (пред епидемијата) или од почеток треба да се запишува.

Ни по завршување на епидемијата од морбили невакцинирани деца нема да бидат примени во градинка

Децата кои не се вакцинирани, нема да се примаат во градинка дури и да заврши епидемијата...

26 годишниот Илија Стамков од Неготино е еден од нив. Тој од дијализата се спасил пред 7 години благодарение на бубрегот од мајка му. Се пожали дека сега живее во неизвесност.

Пациентите со пресаден бубрег молат за помош: Во државата ги нема потребните лекови, живеат во страв!

Триесет пациенти со трансплантирани бубрези живеат во страв дека повторно можат да...