Според ова, болните во тој случај ќе бидат приморани сами да одат до аптека за да ги подигнат потребните лекови, бидејќи според новата одлука во нивно име нема да може никој да ги подигне неопходните лекови.

Објавил: Катерина Крстиќ | 5 август, 2019 22:20

Отсега лекови на рецепт ќе се земаат само лично, со лична карта!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Со укинување на квотите, рецептите пациентите ќе може да ги подигнат само лично, односно со лична карта, ова денеска го најави министерот за здравство Венко Филипче кој истакна дека во туѓо име ќе може да се подигне само рецепт за неподвижни лица.

Според ова, болните во тој случај ќе бидат приморани сами да одат до аптека за да ги подигнат потребните лекови, бидејќи според новата одлука во нивно име нема да може никој да ги подигне неопходните лекови.

Оваа нова мерка денеска ја најави министерот за здравство Венко Филипче.

Венко Филипче прашањето зошто се јавува недостиг од лекови кога за лекови на рецепт овластени да препишуваат се само матичните лекари во градот во кој пациентот живее, тој појасни дека туристите рецептите од матичен ги носеле во туристичките центри и таму ги подигале.

Министерот смета и дека со ова селективно укинување на квотите за лекови во аптеките не ги дели граѓаните, на повластени или не, бидејќи ова прашање е регулирано не со Устав и закон туку со правилник кој утрово Фондот за здравство го изменил.

Венко Филипче најави дека на есен се планира укинување на квотите и во другите градови.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Станува збор за вакцини од реномирани странски производители, меѓу кои 27.000 вакцини се од „Мајлон Абот“ (Mylon Abot), а 1.000 вакцини од „Санофи“ (Sanofi).

Почнува бесплатно вакцинирање против сезонски грип

Бесплатно вакцинирање против сезонски грип, со кое се опфатени постари лица на возраст...

Ако се разгледаат информациите на Бирото за јавни набавки паѓа во очи и податокот дека во последниве два месеци министерствоо има донесено и преку 70 одлуки со кои се поништуваат веќе почнати јавни набавки, така што ако и овие биле завршени, ќе имало уште повеќе набавки.

ВРТОГЛАВА СУМА : 39 милиони евра потрошило Министерството за здравство за јавни набавки

Институтот за граѓански комуникации неодамна излезе со податок дека од анализирани...

И во 2016 година во истоветниот период била прогласена епричела на ниво на општина Крива Паланка и Ранковце, што покажува дека станува збор за заразно заболување кое се јавува циклично.

НОВА ЕПИДЕМИЈА НА СИПАНИЦИ: Во Крива Паланка и Ранковце е прогласена епидемија на варичела

Според податоците за пријавени случаи на лица заболени од овчи сипаници од Подрачната...