Денеска

Објавил: Калина Мартинска | 9 јуни, 2024 11:10

Отчетен конгрес на СДСМ, ќе се анализираат изборните резултати

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

На партиски конгрес, СДСМ денеска (9 јуни) ќе ги анализира причините за резултатите од парламентарните избори што се одржаа на 8 мај.

Партијата која беше на власт во последните речиси седум години, на изборите доживеа пораз и освои само 18 пратенички мандати.

Поранешниот премиер и сè уште актуелен лидер, Димитар Ковачевски на седница на Извршниот одбор на партијата на 22 мај официјално потврди дека се повлекува од претседателската функција во СДСМ.

„И јас и партиското раководство имаме одговорност, исто како што имаат одговорност и сите именувани и избрани функционери, вклучително и сите партиски функционери на локално и централно ниво. Никој реално не е без одговорност“, напиша Ковачевски во дописот до сопартијците.

Паралелно со свикувањето на денешниот отчетен конгрес, во СДСМ започна постапката за избор на нов лидер и целосно ново раководство.

Партискиот статут предвидува дека претседателот го бираат членовите со гласање на непосредни избори. Тие за закажани за 30 јуни.

На 30 јуни непосредни внатрепартиски избори за избор на претседател на СДСМ

Во трка влегуваат пет кандидати:

Нова кандидатура за лидер на СДСМ, досега вкупно пет ќе се тркаат за тронот на Бихаќка

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.