На истата седница, Ѓуриќ беше разрешен од позицијата директор на Канцеларијата за Косово и Метохија.

Објавил: Рејхан Бајрами | 9 октомври, 2020 11:50

ОФИЦИЈАЛНО: Марко Ѓуриќ директорот на Канцеларијата за Косово, е назначен за амбасадор во САД

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

На вчерашната седница на Владата на Србија, Марко Ѓуриќ (37) беше назначен за амбасадор на Србија во Соединетите Американски Држави.

На истата седница, Ѓуриќ беше разрешен од позицијата директор на Канцеларијата за Косово и Метохија.

Тој е на таа позиција од мај 2014 година.

Ѓуриќ беше префрлен во Канцеларијата за Косово и Метохија во периодот 2012-2014 година и работел како советник на претседателот на Република Србија за надворешни работи.

Во септември 2020 година, тој беше член на државната делегација на Србија на преговорите меѓу Белград и Приштина во Вашингтон. Заедно со претседателот Александар Вучиќ, тој присуствуваше на првиот билатерален состанок меѓу лидерите на Србија и САД во Белата куќа по две децении.

Покрај англиски, тој зборува и хебрејски, и зборува француски и руски јазик. Неговата мајка е Евреин, па затоа ќе му биде лесно да воспостави добри контакти со еврејската заедница во САД.

Ѓуриќ е дипломиран правник, а од 2011 година е соработник на Институтот за политички студии во Белград. Тој беше пратеник во српскиот парламент од јуни до октомври 2020 година.

Тој е оженет со Андријана Ѓуриќ и татко на три ќерки.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија


По овие најави веднаш почнаа градоначалници од редовите на Српската напредна партија да поднесуваат оставки. Тоа денес го направи и градоначалникот на Белград, Александар Шапиќ.

Тој најави дека формално се повлекува од таа функција, но дека посветено и посветено ќе го води Белград до денот на изборите и конечната проверка на довербата на граѓаните, соопшти градската управа.

„Штотуку поднесов формална оставка како градоначалник на град Белград, за да почнам да создавам законски услови за одржување на изборите, кои покрај парламентарните и покраинските избори би се одржале на 17 декември на белградско ниво“, изјави Шапиќ.

Овие најави доаѓаат по трагичните настани на северот на Косово, убиството на еден косовски полицаец и елиминацијата четворица луѓе од бунтовничката српска група. Јосип Јуратовиќ, шеф на комитетот за Западен Балкан на германскиот Бундестаг, во интервју за „Данас“ рече дека „прогласувањето ден на жалост за делата извршени од страна на паравоените структури од страна на Србите во Косово предизвика огромно згрозување не само во регионот, туку и во целиот свет. Дотолку повеќе што српските институции со прогласувањето на загинатите членови на паравоена организација ги поттикнуваат младите да направат сличен чин бидејќи тоа го гледаат како херојство. Овие убиени млади момци не се херои, туку жртви на неуспешните политики изградени врз лажни митови, кои триесет години ја прикажуваат Србија како недоверлив партнер“.

Тој оценува зошто дојде до оружената пресметка во селото Бањска.

„Очигледно е дека кој и да стои зад тој обид за неуспешен бунт на Србите во Косово, дека Вучиќ долгорочно ја создаде климата и беше само прашање кога ќе се случи нешто слично. Концентрацијата на моќ акумулирана од Александар Вучиќ дојде за наплата, бидејќи тој ја изгуби контролата врз целиот режим што самиот го создаде и стана жртва на сопствените амбиции“, вели Јосип Јуратовиќ.

Србија оди на избори на 17 декември

Шефот на комитетот за Западен Балкан на германскиот Бундестаг, Јосип Јуратовиќ, изјави...

Владата на Србија донесе одлука за ребаланс на буџетот за 2023 година. Со ова зголемување ќе се овозможи намалување на буџетскиот дефицит на 2,8 отсто, со цел зголемување на платите, пензиите и животниот стандард на граѓаните, јави дописникот на МИА од Белград.

Растат платите во Србија

Растат платите во Србија. Просечната плата во Србија во декември ќе изнесува 840 евра. Владата...

Администрацијата на манастирот тогаш донела одлука дека милоста веќе нема да се дава бидејќи манастирските резерви завршуваат. Лошата состојба во Русија можеби придонело за тоа, со помалку и помалку придонеси за самиот манастир.

ФОТОГРАФИЈАТА ОД СВЕТА ГОРА КРИЕ МИСТЕРИЈА: Ако ниту една жена не смее да се движи, тогаш која е таа – насликано ЧУДО во руски манастир

Фотографијата била направена на 3 септември 1903 година и била објавена од архивот на...