Натпреварите во Лигата на шампионите и Лигата на Европа се одложени до понатамошно известување.

Објавил: Рејхан Бајрами | 13 март, 2020 12:00

ОФИЦИЈАЛНО: УЕФА ги одложи сите натпревари поради КОРОНА ВИРУСОТ!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

УЕФА ги одложи сите клупски натпреварувања поради пандемијата на коронавирус.

Натпреварите во Лигата на шампионите и Лигата на Европа се одложени. 

„Во светло на развојот на настаните поради ширењето на COVID19 во Европа и одлуките донесени од различни влади, сите натпревари спонзорирани од УЕФА закажани за следната недела се одложуваат“, се вели во официјалното соопштение на организацијата. закажана за 17 и 18 март, како и Лигата на Европа, кои беа на програмата на 19 март.

Одложено е четвртфиналето од Младинската лига на УЕФА и нема да се одржи ждрепката за четвртфиналето на ЛС и ЛЕ, закажана за 20 март.

Но за разлика од другите земји, во цела Турција засега има само еден пријавен случај со Коронавирус, па токму затоа нема паника кај населението и животот во земјата тече нормално.

Според распоредот, в недела од 17 часот Галатасарај на „Турк Телеком арената“ ќе го пречека градскиот противник, а се очекува трибините да бидат исполнети до последно место, односно да има преку 50.000 навивачи.

„Дербито меѓу Галатасарај и Бешикташ ќе се игра со навивачи. Ги презедовме сите потребни мерки за внимание“, изјави претседателот на Турската фудбалска федерација, Нихад Оздемир.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Најчитани вести

[jetpack_top_posts_widget title="" count="5" types="post" display="list"]

Останати вести од Свет

Валиева беше дел од руската репрезентација на екипниот натпревар на Олимпијадата во Пекинг пред два дена и стана првата уметничка лизгачка во историјата која изведе четирискок!

КАЈ ШАМПИОНКАТА ВАЛИЕВА ПРОНАЈДЕНА НЕДОЗВОЛЕНА СУПСТАНЦА, РУСИЈА МОЖЕ ДА ОСТАНЕ БЕЗ ЗЛАТНИОТ МЕДАЛ

Светските медиуми денес објавија информација дека доделувањето на сетот медали...

И, наводно, тоа се случило затоа што четвртиот судија му соопштил на Пјер Веб, член на стручниот штаб на Башакшехир, дека тој е „црн“, па играчите на турскиот клуб револтирано го напуштија теренот.

СКАНДАЛ ВО ПАРИЗ: ПРЕКИНАТ НАТПРЕВАР НА ЛИГАТА НА ШАМПИОНИ ПОРАДИ РАСИЗАМ: Судија навреди играч- Гостите го напуштија теренот!

Натпреварот од последното коло од групната фаза во Лигата на шампионите помеѓу ПСЖ...

Задоволен сум од овој исход. Рундите траеја две минути, но имав чувство дека траат три. Среќен сум што се борев и сигурно ќе го повторам ова", изјави Тајсон по борбата.

НЕВЕРОЈАТНО: За 16 минутна борба,Тајсон доби големо БОГАТСТВО

Верувале или не, Мајк Тајсон (54) доби околу 10 милиони долари за ревијалниот боксерски...

Борбата ќе се одржи вечерва на 28 ноември во Стејплс центарот во Лос Анџелес, а закажана е прес-конференција на 29 октомври, на која борците ќе се појават со директен пренос на Јутјуб.

ИСТОРИСКИ БОКС МЕЧ: Тајсон вечерва се враќа во стариот ринг, Лос Анџелес на нозе!

Тајсон вечерва се враќа во стариот ринг. Тој сега има 54 години, но тренираше напорно...