Арапските медиуми денес објавија дека сопругата и ќерката на либанскиот премиер Хасан Диаб исто така се повредени во страотната експлозија.

Објавил: Катерина Крстиќ | 5 август, 2020 9:53

ОФИЦИЈАЛНО УТВРДЕНА ПРИЧИНАТА ЗА ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО БЕЈРУТ: Целиот град во рушевини, болниците преполни!

Фото/Текст извор: ©(Kurir.rs / Sputnik)

Моќна експлозија избувна вчера попладнето во близина на пристаништето во Бејрут, најнаселениот дел од градот. Според непотврдени информации, веднаш потоа се слушнала уште една силна експлозија.

Во експлозијата беа оштетени бројни згради и куќи, вклучувајќи амбасади, зградата на владата, како и резиденцијата на премиерот Саад ал-Харири.

Шефот на либанската служба за безбедност, генерал Абас Ибрахим, ја демантираше веста дека станува збор за детонација на пиротехниката на местото на експлозијата и изјави дека ова биле други експлозивни направи што биле складирани долго време.

„Она што се случи не е експлозија на пиротехника, туку некои други експлозивни направи што се чуваат подолг временски период“, рече Ибрахим.

Либанската телевизија „ЛБЦ Интернешнл“ подоцна објави дека на пристаништето експлодирале 2.700 тони калиум нитрат (солтерм).

„За време на заварувањето на отворот преку кој криминалците би можеле да извршат кражба, се случи детонација на товарот складиран во пристаништето со 2.700 тони калиум нитрат – солтербер“, објави телевизијата по првичните сознанија на полицијата.

 

Арапските медиуми денес објавија дека сопругата и ќерката на либанскиот премиер Хасан Диаб исто така се повредени во страотната експлозија.

Според најновите податоци, во експлозијата загинале најмалку 50 лица, а повеќе од 2.700 се повредени.

Експлозијата се случи за време на најтешката економска и финансиска криза во Либан со децении и во време на засилени тензии меѓу Израел и либанскиот екстремист Хезболах долж јужната граница на Либан. Израел негираше дека е поврзан со експлозиите

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тој посочи дека кинеските научници се занимаваат со откривање на прашањето дали вирусот настанал по природен пат а СЗО е повикано само да учествува во истражувањето.

Клуге: СЗО уште не знае дали коронавирусот настанал по природен пат!

СЗО се уште не располага со целосни податоци за потеклото на коронавирусот, нагласи ...

Во снименото обраќање до Генералното собрание на ОН, Џонсон ќе посочи дека пандемијата на Ковид-19 ги зголеми бариерите за трговија.

Британија во следните четири години во СЗО ќе партиципира со 430 милиони фунти

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска на Генералното собрание ОН во Њујорк ќе соопшти...

Операцијата беше извршена вчера, а вредноста на таблетите на црниот пазар беше проценета на 10 милиони евра.

ГРЧКАТА ПОЛИЦИЈА ЗАПЛЕНИ ДРОГА ВО ВРЕДНОСТ ОД 10 МИЛИОНИ ЕВРА : Уапсени 3 лица поради 500.000 таблети екстази

Грчката полиција денеска објави дека запленила 500.000 таблети дрога екстази во Солун...

Во Рожаје од 28 септември е забрането работење на угостителските објекти и домашните посети.

ЦРНА ГОРА ПОВТОРНО ВОВЕДУВА КАРАНТИН: Во овие 3 општини нема да смеат да ги напуштаат куќите од 22 до 5 часот наутро

Во Никшиќ, Беране и Андријевица, од 28 септември до 12 октомври, забрането е напуштање...