Големиот настан ќе се одржи во понеделник, 1 јули 2019, со почеток од 8:30 часот на платформата на Охридскиот аеродром.

Објавил: Перо Милчин | 30 јуни, 2019 16:16

ДОБРА ВЕСТ: Утре слетува првиот авион на „Еуровингс“ од Штутгарт до Охрид!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Утре околу 9:25 часот на Охридскиот аеродром Св. Апостол Павле, се очекува летот на „Еуровингс“ со првите патници од Штутгарт.

Големата свеченост ќе се одржи во понеделник, 1 јули 2019, со почеток од 8:30 часот на платформата на Охридскиот аеродром. Еurowings Luftverkehrs AG е авиокомпанија базирана во Дортмунд, Германија.

Авиокомпанијата беше основана во 1992 и започна со операции на 1 јануари 1994 г. Беше формирана со спојување на NFD Luftverkehrs AG од Нирнберг и RFG Regionalflug од Дортмунд. До 31 Декември, 2006, Луфтханза имаше 49% од пакетот акции во компанијата.

На настанот е соопштено да зборуваат г.Алпер Ерсој, генерален директор на ТАВ Македонија; г.Томислав Тунтев, директор на Агенцијата за цивилно воздухопловство и г-ѓа Живка Ангелоска, претседател на Советот на Општина Охрид.

Таа е регионална авиокомпанија, дел од Lufthansa Regional, која оперира на домашни и регионални авио дестинации. Седиштето на авиокомпанијата е лоцирано на аеродромот во Дортмунд, со помали бази на аеродромите во Диселдорф, Нирнберг, Минхен и Хановер.

На 29 јануари 2008 г. беа објавени планови за спојување на нискобуџетните авиокомпании од групациите на Луфтханза и TUI Travel PC во единствена нискобуџетна авиокомпанија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ременски вели дека со Бојан Јовановски, таа се запознала сосема случајно во периодот кога тој сакал да и се заблагодари поради спасот на неговата мајка која работи во Труд и социјална политика.

Ременски: Боки го запознав случајно, ми се заблагодаруваше бидејќи ја “спасив” неговата мајка

Фросина Ременски, поранешната пратеничка и потпретседателка на Собранието, која ја...

На 88-годишна возраст, во неделата во Охрид почина Томислав Кичеец, доајен на адвокатурата во Охрид и Македонија.

Почина легендата на адвокатурата во Охрид и Македонија Томислав Кичеец

На 88-годишна возраст, во неделата во Охрид почина Томислав Кичеец, доајен на адвокатурата...

Прочка бара помладиот од постариот со зборовите „прости ми“, а постариот одговара „простено да ти е од мене и од Бога“.

„Прости ми“, „простено да ти е- во недела е Прочка- ова се обичаите за големиот празник

Во недела е големиот христијански празник Прочка или Велики поклади — ден...