Охрид не секогаш има проблем само со туристите кои ги нема. Голем проблем за градот се и  кучињата скитници  кои во последно време ги има навистина многу.

Објавил: Рејхан Бајрами | 27 февруари, 2019 0:41

Охрид врие од кучиња скитници, човечката негрижа кон нив проблем број 1

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Охрид не секогаш има проблем само со туристите кои ги нема. Голем проблем за градот се и  кучињата скитници  кои во последно време ги има навистина многу. Згора на тоа замислете гледате слика од сликарот Стојан Стоојаноски на фесјбук со холивуд ефекти , доаѓате во Охрди и прва средба ви се кучињата?

Граѓаните постојано се жалат на глутниците,  кои ги има  речиси насекаде низ градот. Особено загрижува присуството на кучиња од  големите   раси,   кои секојдневно лаат и трчаат низ улиците сеејќи страв кај жителите и туристите.Пред само два дена малолетно девојче шетајќи на градскиот плоштад со својот татко беше каснато од куче во пределот на ногата.

Опозицијата на Охрид обвини дека Охрид станува  небезбедно место за живеење и побараа одговорност за малолетното девојче кое беше деновиве каснато од куче .

Од Охридски Комуналец велат дека станува збор за проблем кој трае со години и  се бара системско решавање ,додавајќи дека ЈП во минатото и сега има исплатено огромни штети,

Највисоката исплатена сума која била исплатена како штета достигнала дури 70 илјди евра.

Од Охридски Комуналец најавија дека формирана е шинтерска служба и  набавени се две возила за транспорт на животните останува уште да се избере  ветеринарна служба која понатаму ќе се грижи за кучињата.

Сепак останува прашањето дали навистина кучињата се проблем или пак негрижата на човекот за нив

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Прочка е пред почеток на Велигденскиот пост. Црквата го поставила како силен потсетник на духовниот карактер на постот.

Денес е Прочка: верниците денеска на големиот празник, забораваат на кавгите и проблемите

„Прости ми, да ти простам“ со овие зборови верниците денеска, на големиот празник,...

Новата политичка партија „Интерга“ ќе дејствува самостојно, независно од сите, сами ќе го градат нивниот пат, не оставјќи го СДСМ на власт, ниту па имаат намера да го вратат ВМРО.

Новата партија ИНТЕГРА, има намера да го симне СДСМ и нема намера да го врати ВМРО-ДПМНЕ!

Денеска  пред македонската јавност беше промовирана програмската платформа и лидерскиот...

Музиката ја потпишуваат Роберт Билбилов, Лазар Цветковски и Дарко Димитров. Текстот е на Коста Петров и неговата сопруга Сања Поповска, а во спотот се појавува и нивната ќерка Бела.

Тодевска ја претстави песната за Евровизија „Proud“ (Горда) заедно со ќерката и сестрата во спотот

Тамара Тодевска ја објави песната со која ќе нè претставува на Евровизија. Во Тел Авив,...

Заедничкиот кандидат за претседател на ромите, турците, србите, албаницте  и македонците Стево Пендаровски уште еднаш повтори дека тој е следен

Пендаровски: Ме следат ама не се папараци, рецидиви се, служби се од странство!

Заедничкиот кандидат за претседател на ромите, турците, србите, албаницте  и македонците...