Високото ниво на безбедност на планините се основа за развој на нови и алтернативни форми на туризам, како и за промоција и унапредување на планинарските спортови.

Објавил: Сара Фемина | 29 јануари, 2021 12:12

Охрид доби нова специјална опрема за спасување во зимски услови

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Охрид доби нова специјална опрема за спасување во зимски услови!

Новата специјална опрема за спасување во зимски услови која беше презентирана вчера, значително ќе придонесе за подобрување на ефикасноста на Службата за спасување на планина и ќе го подигне нивото на безбедност на нашите прекрасни планински предели.

Охрид доби нова специјална опрема за спасување во зимски услови!

Опремата е обезбедена преку проектот „Нови можности за безбеден зимски авантуристички туризам“ финансиран од Европската Унија преку ИПА2 програмата за прекугранична соработка меѓу Македонија и Албанија.

Високото ниво на безбедност на планините се основа за развој на нови и алтернативни форми на туризам, како и за промоција и унапредување на планинарските спортови.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Другите закони се усогласувања со законот за прекршоци, каде се намалуваат глобите што е пак интерес на граѓаните.

СДСМ: На 32. седница на Собранието без ВМРО-ДПМНЕ донесовме важни закони

На 32. седница на Собранието парламентарното мнозинстви усвои важни закони за граѓаните...

Веста за моментално лошата состојба на Кајмакоски ни ја потврди и Васко Белески, човекот кој најголемиот дел од времето на X Faktor го помина токму со Даниел на поготовките во Белград.

Кајмакоски во лоша состојба: Итно пренесен во болница по сомнежот дека неговата екс сопруга му дала кафе од кое му се слошило

Пејачот Даниел Кајмакоски вчера бил примен во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“. На...

Додаде дека е важно што со тоа ништо не се крие од граѓаните и тие ќе знаат кој функционер на каков работен ручек бил, за каква цел се потрошени парите, а ограничувањата важат за сите функционери почнувајќи од премиерот.

Николовски: 1.500 денари ќе смее да потроши министер за работен ручек

Заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот,...