обезбедуваат доаѓањето на делегацијата.
На средбата ќе се презентира сето она што е направено во врска со декларацијата.

Објавил: Сара Фемина | 9 ноември, 2019 17:20

ОХРИД ПОД ОПСАДА: Полиција на сите страни надлетуваат хелихоптери- пристигнаа ВУЧИЌ И РАМА!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Главната туристичка дестинација во Република Македонија, Охрид денеска е под опсада поради доаѓањето на српскиот претседател Александар Вучиќ и албанскиот премиер Еди Рама, како и домаќинот Заев кој во овој град ќе ги продолжи разговорите за иницијативата на заедничкиот економски простор без бариери за капитал, роба и услуга.

Во улиците на градот и покрај езерото се поставени полициски службеници, а во време на доаѓањето на претседателите градот ќе го надлетуваат хеликоптери.

На патот Скопје-Охрид, посебно кај Охридскиот аеродром кај хотелот во кој ќе се одржат состаноците, се наоѓаат полициски екипи во униформи кои го обезбедуваат доаѓањето на делегацијата. 

На средбата ќе се презентира сето она што е направено во врска со декларацијата.

-Тие имаат задача да решат одредени работи, како што се отворањето граници до 2021 година, донесувањето прописи за пазарни инспекции и проток на стоки и капитал, неколку билатерални работи, изјави советничката на српскиот претседател.

Таа изјави дека иницијативата за овој документ потекнува од српскиот претседател Вучиќ, поради што првата средба се одржа во Србија, а Нови Сад беше избран како идна европска престолнина на културата.

-Вие ја видовте желбата на претседателот Вучиќ за регионални иницијативи и економијата да ја надмине политиката и конечно да започнеме да се справуваме самите со себе. На вечерата во Нови Сад, до детали беа утврдени принципите и основните точки кои утредента се најдоа во декларацијата, кажа Васиљевиќ, која присуствуваше на овие разговори.

Говорејќи за состанокот, таа рече дека тројцата лидери, Вучиќ, Заев и Рама успеале за три часа да се договорат за нешто што други не успеале ни за 30 години.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Апликацијата „Мој Воздух“ завчера покажа дека најголемо присуство на ПМ 10 честички има во населбата Ново Лисиче и кај Ректорат.

АЛАРМАНТНА СИТУАЦИЈА-МАКЕДОНИЈА СЕ ГУШИ: Ова се најзагадените градови

Воздухот во нашата земја и денеска е загаден, а според мерењата на прво место се наоѓа...

Благодарение на политиките на Владата предводена од СДСМ и програмата за едно општество за сите, денес сите заедно живееме и функционираме.

АНГЕЛОВ: СДСМ го отвори патот кон иднината, благодарение на нив сите заедно живееме и функционираме

„Нема поголем патриотизам и почит кон државата од она што се направи во изминатите...

Моменталната проценка води дека гледаме можност за Македонија да започне преговори со ЕУ, а таква можност не гледаме за Албанија.

ЖЕЖОК ШАМАР ЗА АЛБАНИЈА ОД ХОЛАНДИЈА: Македонија може да започне преговори со ЕУ, Албанија НЕ

Амбасадорот на Холандија во Скопје, Дирк Јан Коп изјави дека неговата земја моментално...