Откако се отстранија неколку платформи во стариот дел од градот, на ред дојде и платформата на познатиот угостителски објект, Куба Либре.

Објавил: Перо Милчин | 28 септември, 2019 14:45

ОХРИД ПОД ОПСАДА: Се руши Куба Либре – на Нефи му се поклонуваат, на македонските бизнисмени им рушат!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Овие денови во Охрид започна уривање на дивоизградени објекти и на платформите од рестораните низ градот и долж крајбрежјето.

Откако се отстранија неколку платформи во стариот дел од градот, на ред дојде и платформата на познатиот угостителски објект, Куба Либре.

Со активности на објект на улицата „Марко Нестороски“ пред неколку дена во Општина Охрид почна со најавуваното уривање на дивоизградените објекти низ градот и долж крајбрежјето.

Според соопштението од Општина Охрид, се постапува согласно законските процедури и Акцискиот план за постапување по препораките од последниот состанок на Комитетот за заштита на светското културно и природно наследство на УНЕСКО.

Полицијата вчера ја блокира улицата во Стар Град. Започна акцијата за уривање на дивоградбите во Охрид. Се уриваат градбите на првата линија до Езерото.

Со акцијата за уривање ќе бидат исто така отстранувани дивоизградени објекти што се во тек на изградба и оние дивоградби опфатени со регистарот на дивоизградени објекти, што се изградени во периодот од 2006 до 2019 година.

„Општина Охрид е сериозно посветена на успешноста на целокупната акција за отстранување на дивоградбите и уште еднаш ги повикува сопствениците на дивоизградени објекти, да постапат согласно добиените решенија за отстранување на градбите. Во спротивно отстранувањето ќе го изврши општината, а трошоците за отстранување, ќе ги сносат лицата кои се задолжени во решенијата“, се вели во соопштението од Општина Охрид.

Охрид опколен од сите страни со полициски возила..

Ако општината постапувала така како што постапивме ние на секоја активност на дива градба да се пристапи кон отстранување по основ на решение, ќе немавме проблем со бесправно изградени објекти, истакна градоначалникот Константин Георгиевски.

-Отстранувањето на бесправно изградените објекти е процедура која во рамки на општина Охрид била изоставувана години наназад и соодветно не се санкционирале бесправните градби. Тоа е причината поради која во Охрид имаме толку бесправни градби. За секоја активна дива градба треба да се пристапи за отстранување по однос на решението. Тоа отсега ќе биде вообичаена пракса и за секоја дива градба ќе се постапува соодветно, вели Георгиески.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Скандал

Почетокот на новата 2020 година на 01.01 годинава, реисот Сулејман Реџепи ја започнал со повици на верски екстремизам, при отварањето на новат џамија во кумановското село Опае, каде повикувал на ликвидација на „кучињата“, мислејќи на „кодошите“, не-муслиманите и оние кои имале различно мислење од неговото.

СКАНДАЛ ВО ЏАМИЈА: Реисот Сулејман Реџепи повикува на ликвидации и почитување на Шеријатот!

Ширење на верски екстремизам и повик за насилство е последниот скандал во кој е вмешан...

Во оваа сума се вклучени само 40 часа работа на механизацијата на месечно ниво (имаш ова во договорот прилог), се над тоа се плаќа дополнително и оваа сума ќе расте вртоглаво.

(ВИДЕО) МИЛИОНСКИ СКАНДАЛ: Снегот го нема никаде, а Шилегов им платил да го чистат!

Огромен скандал во начинот на трпшење на државните пари откриваат документите до кои...

На снимката се слуша како Мојсовски, кој важи за еден од најблиските луѓе до министерот, го уценува инспекторот од Охрид да укине одредена концесија, а доколку не го стори тоа го принудува да си поднесе оставка.

(АУДИО) СКАНДАЛ : Закани и уцени од кабинетот на министерот за земјоделие – откажи се заради фамилијата!

Скандалозна аудио снимка од разговор помеѓу Томе Мојсовски, советник на министерот...