Годинава Богојавление-Водици нема да се прославува на традиционален начин со фрлање крст во охридските води.

Објавил: Стојче Бушин | 17 јануари, 2021 12:17

ОХРИД СЈАЕ: Започна украсувањето по повод одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Започна украсувањето по повод одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици.

Од утрово екипи на ЈП “Охридски Комуналец” поставуваат државни и верски знамиња во чаршијата и главните улици, кои водат кон градското пристаниште.

Започна украсувањето по повод одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици!

Годинава Богојавление-Водици нема да се прославува на традиционален начин со фрлање крст во охридските води.

Празникот Водици ќе биде одбележан само во црковните храмови со утрински богослужби.

Општина Охрид, уште еднаш упатува апел до граѓаните при посета на верските објекти да се придржуваат кон здравствените протоколи, задолжително да носат маска, оддржуваат дистанца и ги дезинфицираат рацете.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

ПРАВДА ЗА УСТАВОБРАНИТЕЛИТЕ и СЛОБОДА ЗА МАКЕДОНИЈА е можна само со рушење на марионетската влада на Зоран Заев! Како што војна не се добива со една битка, ниту влада се руши со еден протест! Ако не’ нема, како и да сме без мака.

ЈАВЕН АПЕЛ ЗА МАСОВЕН СЕМАКЕДОНСКИ НАРОДЕН ПРОТЕСТ НА 29 МАЈ!

МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ И ТАТКОВИНАТА 18.30 Собир пред Влада, од 19.30 Марш до Собрание! Почитувани...

Во пресрет на денешниот големиот празник Рамазан Бајрам екипите на ЈП „Комунална хигиена“ извршија рачно и машинско миење на дворовите на поголемите исламски верски објекти во Скопје.

ИСЧИСТЕНИ ДВОРОВИТЕ НА ПОГОЛЕМИТЕ ИСЛАМСКИ ВЕРСКИ ОБЈЕКТИ ВО СКОПЈЕ

ИСЧИСТЕНИ ДВОРОВИТЕ НА ПОГОЛЕМИТЕ ИСЛАМСКИ ВЕРСКИ ОБЈЕКТИ ВО СКОПЈЕ Во пресрет на...

Нашите барања за обновување на постапката со нови клучни докази и сведоци мора да биде прифатена, или ќе падне одлука за обновена постапка за политичките прогонувани патриоти, или ќе падне Владата, протестите во една или друга форма ќе продолжат се до конечно остварување на целта . Семакедонскиот протест започнува со собирање на учесниците пред Владата од 11 часот.

Нов протест за ослободување на осудените за нападот во Собранието најави Боби Темелков: Обновување на постапката или ќе падне Владата!

Иницијаторот и еден од организаторите на протестот за слобода на осудените за нападот...

Ова значи дека од ноќеска на полноќ малопродажната цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 68,50 денари, Еуросупер БС-98 ќе чини 70 денари, додека Еуродизел ќе се точи за 60 денари по литар гориво.

Од полноќ поскапуваат горивата

РКЕ со својата најнова одлука ќе изврши зголемување на цените на нафтените деривати...