Вирусот кој сее страв, има неколку симптоми како грозница, температура, кашлање и болка во градите, но сега медицинската сестра Челзи Ернест од Америка посочува дека и црвените очи може да бидат знак дека пациентот е заразен со коронавирус.

Објавил: Катерина Крстиќ | 25 март, 2020 16:29

Очите откриваат дали имате коронавирус- овој симптом не го занемарувајте!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк фото јавно.мк

Епидемиолозите секојдневно откриваат нови симптоми на коронавирусот кој во моментот владее низ светот.

Кога станува збор за СОВИД-19, лекарите сè уште се обидуваат да ја разберат целокупната слика за симптомите и сериозноста на болеста.

Вирусот кој сее страв, има неколку симптоми како грозница, температура, кашлање и болка во градите, но сега медицинската сестра Челзи Ернест од Америка посочува дека и црвените очи може да бидат знак дека пациентот е заразен со коронавирус.

„Лично го видов тоа. Заболените имаат очи како кај алергија. Белиот дел од окото не е црвен. Тоа е повеќе како да имаат црвена сенка од надворешната страна на очитe. Имавме пациенти кои имаа само црвени очи како единствен симптом што го видовме, дојдоа во болница и починаа.“

Како што пренесува Си-ен-ен, претходно американската офталмолошка академија неколку пати предупредила дека поседува извештаи каде стои назначено дека новиот коронавирус или Ковид 19 е поврзан со конјуктивитис, па од тука може да се заклучи дека црвенило на окото е еден од симптомите кои се јавува кај заболените.

Во Америка сите офталмолошки ординации престанаа со работа и примаат само итни случаи.

Еден од симптомите кои неодамна го посочија истражувачите кои работат на откривање на симптомите на смртоносниот Ковид 19 е губењето на сетилото на вкус и мирис. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Во градите на Иван повеќе од 40 дена чука срцето на Емилија Динева, чие семејство и покрај големата загуба одлучи да спаси човечки живот. Секој ден на ехо ги слуша отчукувањата.

Иван кој доби срце од Емилија проговори и ја откри големата желба што ја има откако ќе излезе од болница

Сам во болничка соба под постојан надзор на медицински лица. Иван Огњановски го живее...

Бидејќи првите симптоми на коронавирусот се појавуваат во периодот од 2-ри до 14-ти ден по инфекцијата, важно е цело време да се следи телото ако се појави кашлица или останување без здив.

ОВА СЕ ЗНАЦИТЕ ДЕКА КОРОНАТА СЕ НАОЃА ВО ВАШЕТО ТЕЛО: Обрнете внимание, температурата не е помеѓу нив

Според Светската здравствена организација, дури 80% од случаите на коронавирус се лабораториски...

Поради Ковид-19 инфектолозите станаа најбарани лекари, но кичевската болница не располага со ниту еден инфектолог!

Заразен оџа, затворени 8 џамии во градот – болницата во Кичево тешко се справува со ковид-19

Болницата во Кичево со години се соочува со разни проблеми. Во последно време е забележан...

Иван е во добра здравствена состојба и по препораките на доктор Митрев веќе се подготвува за отпуст од болницата и понатамошно лекување и нега во својот дом.

(ВИДЕО) Жан Митрев го посети Иван Огњановски, пациентот на кој му беше направена првата трансплантација на срце во државава

Доктор Жан Митрев денеска го посети Иван Огњановски, пациентот на кој му беше направена...