Боки 13 го користел познанството на Катица Јанева за да рекетира бизнисмени.

Објавил: Рејхан Бајрами | 20 август, 2019 7:44

ОЧИ ВО ОЧИ: Катица Јанева денеска ќе сведочи пред Русковска!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Јанева денес е повикана на распит во скопското обвинителство за случајот „Рекет“ .

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска во 10 часот ќе се појави во скопското обвинителство и ќе сведочи за случајот „Рекет”.

Во аудио снимките кој ги објави италијанскиот весник „Ла верита” во телефонски разговор се слуша и нејзиниот глас, како му вели на бизнисменот Орце Камчев да не се секира, „сѐ ќе биде ОК”. 

Специјалната јавна обвинителка во оставка Катица Јанева, даде изјава непосредно пред одморот и рече дека не ја злоупотребила нејзината службена должност, ниту свесно, ниту несвесно.

Таа кажа дека никогаш не криела дека нејзиниот син работел во телевизијата на Бојан Јовановски-Боки 13 и комуницирал со него.

– Ова не значи дека некој стекнал право да ја злоупотребува мојата службена должност за евентуално да остварува одредени привилегии или да презема незаконите дејствија. – рече Јанева.

Боки 13 го користел познанството на Катица Јанева за да рекетира бизнисмени. Нејзиното име и презиме го злоупотребувале и други лица, кажа Јанева.
Таа ги повика органите да го истражат овој случај.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Вице Заев, братот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во допис до медиумите вели дека бил принуден да се обрати на јавноста по, како што наведува, многубројните лажни вести за него и неговото семејство

Вицето: смешно е мене да ме поврзувате со рекет, јас сум честит човек!

Вице Заев, братот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во допис до медиумите вели дека...

Тој во допис за медиумите вели дека бил принуден да се обрати до јавноста по лажните вести кои акко што вели доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ а се контролирани од Никола Груевски. 

Сакаат да ни наштетат, ниту јас, ниту брат ми не сме вмешани во “Рекет”- по два дена молчење се огласи Вице Заев

Откако во медиумите пред два дена одекна веста дека Вице Заев и поранешниот премиер...

Туку тој станува државен рекет каде што премиерот и неговиот брат се вмешани. Два дена имаме целосен молк од Зоран Заев и Вице Заев за фактот дека остварувале средби и се координирале со главните учесници во рекетот Катица Јанева и веќе осудениот за „Рекет“, Зоран Милевски Кичеец. Два дена имаме целосен молк од  Зоран Заев и Вице Заев.

“Два дена молк од Зоран Заев и Вице Заев- бегаат од одговорите што разговарале со осомничените во случајот „Рекет“

Прес конференцијата денеска е продолжение на вондредната прес конференција пред два...

Таа сведочеше за убиството на четирите момчиња и рибарот на Смилковскоро езеро и рече дека дел од информациите кои пристигнале до неа биле издржани, но дел и веднаш отфрлани.

Јанкуловска сведочи за „Монструм“: Крвна одмазда, имотен спор, лична пресметка биле причина за убиството?

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска денеска сведочеше...