Булеварот Христијан Тодоровски Карпош доби нов дрворед во есенската акција на Град Скопје за садење дрвја во повеќе скопски општини, која што е во тек.

Објавил: Сара Фемина | 9 декември, 2020 13:55

ОШТЕТЕН НОВИОТ ДРВОРЕД НА БУЛЕВАРОТ ХРИСТИЈАН ТОДОРОВСКИ КАРПОШ ВО БУТЕЛ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Дел од новиот дрворед на булеварот Христијан Тодоровски Карпош во Бутел изминатово деноноќие е уништен од несовесни граѓани.

Инспектори од Инспекторатот на Град Скопје се излезени на самото место и го истражуваат овој случај на уништување на градското зеленило, а кон сторителите ќе биде изречена казна.

Булеварот Христијан Тодоровски Карпош доби нов дрворед во есенската акција на Град Скопје за садење дрвја во повеќе скопски општини, која што е во тек.

Апелираме до граѓаните да го чуваат зеленилото засадено на јавните површини и во парковите, а кога ќе наидат на вакви и слични вандализми да пријават во Инспекторатот на Град Скопје. Само заедно можеме да го зачуваме зеленилото и да се бориме овој град да биде подобро и поздраво место за живеење.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

- Пред неколку денови веќе започнаа градежните активности за реконструкција на кејот „13 Ноември“, таму е предвидено целосно преуредување на партерот, во оваа фаза се врши отстранување на терасите од страна на локалите коишто таму беа поставени во минатото.

ШИЛЕГОВ: СКОПЈАНИ ЌЕ ДОБИЈАТ ОСЛОБОДЕН ЈАВЕН ПРОСТОР НА КЕЈОТ „13 НОЕМВРИ“

Градоначалникот Шилегов денеска одговарајќи на советничко прашање детално го објасни...

Доколку Заев има барем малку разум, после денешниот масовен одзив на граѓаните против пописот тој ќе го прекине процесот.

Илјадници граѓани се потпишаа против фалсификат пописот на Заев

Илјадници скопјани се потпишаа против фалсификат пописот на Заев. Илјадници скопјани...

Новата сала со површина од 1300 м2 комплетно опремена со спортска опрема и реквизити, санитарни јазли, соблекувални со туш кабини е современ простор за изведување на наставата по физичко, за правилен развој на децата и за поттикнување на нивните први спортски интереси.

Заев од Стримица: Вложувањето во физичката култура и во спортот ќе даде уште поголеми резултати

Премиерот Зоран Заев заедно со министерката за образование и наука Мила Царовска и...

Според Холштајн, заедничкото менаџирање со мигрантските текови во Европа е исклучително важно за постигнување успеси во овој сегмент!

Предадена донација од возила и опрема во вредност од 660.000 евра за Граничната полиција

Ми причинува особено задоволство што денеска заедно со амбасадорката на Сојузна...