Покрај Вардар, во полуфиналето ќе играат и унгарски Веспрем, шпанската Барселона и полскиот првак Килце. Завршниот фајнал-фор во Келн ќе се одржи на 1 и 2 јуни. `

Објавил: Сара Фемина | 5 мај, 2019 21:12

ОЈ ВАРДАРЕ МАКЕДОНСКИ ТИ ЈА КРАСИШ МАКЕДОНИЈА – Одиме во Келн по нова Европска титула !

Фото/Текст извор: ©сител.тв

Македонскиот првак Вардар загуби од ПИК Сегед со 29:25, но ја сочува предност од првиот четвртфинален меч кога во Скопје црвено-црните славеа со осум голови разлика (31:23).

Во тежок меч во кој првиот дел им припадна на домаќините, а вториот на вардарци, македонскиот првак иако поразен саепак на крајот можеше да се радува бидејќи по трет пат во низа обезбеди пласман на завршниот фајлан-фор турнир во Келн.
Нашите ракометари добро го отворија мечот и до 12-минута имаа гол предност 4:4. Во продолжение унгарскиот пампион направи голема серија од 14-5 и веќе на полувремето ја анулира негативата од осум гола (17:9).

Во вториот дел избраниците на Парондо ја зацврстија одбраната и заиграа далеку подобро во нападот па во 52-минута намалија само на два гола негатива (23:25). Најефикасен во редовите на Вардар беше Игор Карачиќ со 8 гола, додека Кристопанс постигна 5, а уште една брилијантна партија имаше голманот Дејан Милосављев кој имаше 10 успешни одбрани.

Покрај Вардар, во полуфиналето ќе играат и унгарски Веспрем, шпанската Барселона и полскиот првак Килце. Завршниот фајнал-фор во Келн ќе се одржи на 1 и 2 јуни. `

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Ракомет

Целата јавност реагираше на ваквото соопштение на Самсоненко дека ќе го напушти клубот а Тимур Дибиров открива како тие реагирале на неговата оставка.

ВИДЕО: Дибиров прозборе за Самсоненко- еве како вардарци реагирале кога им соопштил дека ќе ги напушти

Македонскиот шампион во ракомет РК Вардар, веќе застанува на нозе откако беше соопштено...

Денеска во јавноста излезе веста дека наводно бизнисменот Хари Костов влегува во ракометниот првак и го презема управувањето со РК Вардар, но ова се неофицијални информации до кој дојде порталот Скопје Инфо од извори во клубот.

Конечно е откриено кој ќе биде нов сопственик на РК Вардар

Откако првиот човек на РК Вардар, Сергеј Самсоненко изјави дека дава оставка, се шпекулираше...

Имено станува збор за најнова вест, дека договорена е соработка на повеќе компании и бизнисмени, кои во иднина ќе бидат дел од македонскиот ракометен бренд кој беше европски првак, и за среќа во целата акција се вклучија домашните моќници.

Радосна вест за фановите на Вардар- Сергеј Самсоненко останува во клубот

Иако пред извесно време беше објавено дека првиот човек на Ракометниот клуб Вардар...

Рускиот бизнисмен, пред речиси една недела испрати соопштение до јавноста, преку кое ги извести фановите на Вардар, дека за жал повеќе нема да го финансира „црвено-црниот“ клуб.

Фановите нема да го остават ВАРДАР на цедило: Отворена жиро сметка за донации! (ФОТО)

По најавата на првиот човек на Вардар, Сергеј Самсоненко дека го напушта клубот, сега...