Павле со осуда на човекот кој порача "Газете се пред себе", граѓанскиот сектор му порача, "К**ле плачеше за две исечени дрва, сега се сече цело Водно а тебе те боли **р"

Објавил: Мирко Бачиќ | 30 август, 2018 10:17

Павле е “граѓански” активист колку што Заев сака

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Павле Богоевски се обиде да биде критичен кон власта но вината ја префрли не на одговорните туку на дежурното надлежно лице кое доби суспензија.

Имено долго време активистите на “Го сакам Водно” јавно прокламираа дека ќе протестираат и со жив штит ако е потребно се со цел да се спречи еколошкиот масакр на Водно, кој го реализира Владата на Република Македонија на име гасификација, а со поддршка на Министерството за сообраќај и врски, Град Скопје и министерството за животна средина.

Пратеникот Богоевски цело време ги премолчуваше одлуките кои говореа едно а манифестираа друго. Имено и покрај најавите на збирна конференција на сите надлежни дека уништувањето на Водно ќе запре, сепак тоа продолжи, но доби и етничка конотација, и тоа токму од собраниските колеги на Богоевски од СДСМ и ДУИ кои порачаа дека активистите од “Го сакам Водно” не сакаат западна Македонија да се грее на гас.

По вчерашниот инцидент Богоевски како паднат од “марс” се огласи со ФБ пост на кој штури и прилично неинформиран во три реченици се обиде нешто да појасни, иако одамна на сите им е јасно, Богоевски игра за сите пари, но како ќе каже Заев, но не и граѓанскиот сектор, поради кој е и во Собранието на Македонија.

Богоевски на ФБ напиша:

Една работа е да сакаш да го браниш и заштитиш Водно по секоја цена, или да си подготвен да жртвуваш мал нејзин дел за да обезбедиш гасификација (а со тоа и почист воздух за цел град).

Сосема друга работа е да му кажеш на багеристот да “гази се’ пред себе” (линк во коментарите). Правото на јавен собир согласно закон е неприкосновено и луѓето ја заслужуваат нашата поддршка во практикувањето на тоа право.

Ако човеков е некој од одговорните на терен, мора да одговара.

Коментарите под постот на Павле Богоевски не за се лица кои имаат под 18 години.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

Само неколку недели откако напиша статус во кој вели дека ќе даде се од себе во борбата против ВМРО-ДПМНЕ и луѓето блиски до партијата, Павле Богоевски вети дека ќе штрајкува со глад и гол и бос ќе седи пред Основниот суд во Скопје.

ПАВЛЕ БОГОЕВСКИ ЌЕ ШТРАЈКУВА СО ГЛАД ДОДЕКА НЕ СЕ ВРАТИ МИЈАЛКОВ ВО ЗАТВОР!

Не е лесно да се биде борец за правда во Република Македонија, но некој мора. Павле Богоевски...

Нападот врз полицијата на Косово и ЕУЛЕКС, како и сите акти кои водат кон ескалација на ситуацијата се неприфатливи, напиша вечерва министерот за надворешни работи Бујар Османи на својот фејсбук профил.

Бујар Османи се огласи за состојбата во Косово

Со голема загриженост ја следиме состојбата на северот на Косово. Нападот врз полицијата...

Свети Климент Охридски е продолжение на духовната и хумана дејност на светите Кирил и Методиј за описменување на народот.

Честитка по повод празникот Свети Климент Охридски од Христијан Мицкоски

Дозволете ми во мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ на граѓаните на Република Македонија...