Во Хрватска снег паѓа на планината Велебит, додека во Босна снежни врнежи се забележани на планинскиот врв на планината Бјелашница.

Објавил: Стојче Бушин | 26 септември, 2020 18:21

ПАДНА ПРВИОТ СНЕГ ВО ХРВАТСКА И ВО БОСНА – ДЕТАЛИ

Фото/Текст извор: ©Metro alarm

Денеска во склоп со многу студениот воздух кој продира од Атлантикот кон Балканскиот Полуостров, падна првиот снег во Хрватска и во Босна.

Во Хрватска снег паѓа на планината Велебит, додека во Босна снежни врнежи се забележани на планинскиот врв на планината Бјелашница.

Инаки студениот воздушен бран кој се спушти од Атлантикот, опфати голем дел и од Европскиот Континент и услови невообичано ниски температури на воздухот кој се значително под просекот за овој дел од годината.

Услови за слабо провејување на снег, на највисоките планински врвови кај нас ќе има денес доцна попладне и во вечерните часови.

За нови, подетални и по потреба обновени метео информации следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Загадено е и во други градови низ државава, освен на планините каде воздухот е значително почист и посвеж.

СЕВЕРНИОТ ВЕТЕР ВО ПЕТОК ЌЕ ЈА НАМАЛИ ЗАГАДЕНОСТА НА ВОЗДУХОТ НИЗ КОТЛИНИТЕ – ДЕТАЛИ

Влеговме во период во кој загаденоста низ котлините забрзано расте, па така овие денови...

Сепак и поркај ова, промени се можни, поради тоа што се работи за долгорочна анализа на времето.

МЕСЕЦ НОЕМВРИ ГИ НОСИ ПРВИТЕ УСЛОВИ ЗА ВРНЕЖИ ОД СНЕГ И НА ПОНИСКИТЕ МЕСТА НИЗ МАКЕДОНИЈА

Најнови информации за времето! Снегот набрзо доаѓа! Според најновите анализи за времето,...