Тој е адвокат по професија, долгогодишен член на Унијата на народното движење, кој подоцна стана Републиканска партија.

Објавил: Катерина Крстиќ | 3 јули, 2020 10:28

ПАДНА ФРАНЦУСКАТА ВЛАДА: ПРЕМИЕРОТ ЕДУАРД ФИЛИП СИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Tanjug

Францускиот премиер Едуард Филип поднесе оставка, објави Елисејската палата, пренесува Скај њуз.

Оставката на Филип се очекува да го отвори патот за формирање на нова француска влада.

Едуар Филип (49) е премиер на Франција од 15.05.2017 година.

Тој е адвокат по професија, долгогодишен член на Унијата на народното движење, кој подоцна стана Републиканска партија.

Анонимни, информирани кругови во палатата Матињон тврдат дека Филип има амбиции да се кандидира на следните претседателски избори.

Тој беше избран за премиер на Франција во 2017 година. политичар и адвокат кој припаѓа на десно-центристичката идеологија и е прв француски премиер кој не е од истата партија како претседателот на Франција.

Во 90-тите години бил член на Социјалистичката партија, од 2002 до 2015 учествувал во формирањето на Унијата за граѓанско движење, либерално-десничарска партија основана во 2002 година, со намера да ја поддржи кандидатурата на Жак Ширак во претседателската трка.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

ЗАСЕГА НЕМА ОДГОВОР КОИ СЕ ПРИЧИНИТЕ ЗА ЗАМРЗНУВАЊЕ НА ЧЛЕНСТВОТО НА НАШАТА ТЕЛЕВИЗИЈА, КОЈ ОД ЧЛЕНОВИТЕ ОДНОСНО ОСТАНАТИТЕ ДИРЕКТОРИ Е ИНИЦИЈАТОР ЗА ВАКВАТА ОДЛУКА, И ЗОШТО АЛФА НЕ Е ИЗВЕСТЕНА ЗА ДА ИМА МОЖНОСТ ДА РЕАГИРА.

ММА ГО ЗАМРЗНА ЧЛЕНСТВОТО НА ТЕЛЕВИЗИЈА АЛФА ВО АСОЦИЈАЦИЈАТА

МАКЕДОНСКАТА МЕДИУМСКА АСОЦИЈАЦИЈА ГО ЗАМРЗНА ЧЛЕНСТВОТО НА ТЕЛЕВИЗИЈА АЛФА. СПОРЕД...

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот.

202 санкционирани возачи во Скопје, 22 за користење на мобилен, 17 без возачка

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (20.01.) продолжи со засилените...

Натамошно надоградување на системот за правда за децата е дел од Акцискиот План на Министерството за правда за спроведување на Стратегијата за реформа на правосудниот сектор за 2017-2022, а во тек на подготовка се измени на Законот за правда за децата.

Маричиќ: Судовите се помалку изрекуваат заводски воспитни мерки за децата во судир со законот

Министерот за правда Бојан Маричиќ се обрати на панел дискусија на која се одбележа...

Убеден сум дека ќе имаме статистичка операција која ќе ги евидентира и ќе покаже релевантни и точни податоци, кои ќе ни помогнат за креирање на економските политики, рамномерни регионални планови за развој, соодветни политики во образование, култура, здравствена заштита.

Заев: Пописот е статистички процес неопходен на државата за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација...