Главна причина за тоа е пандемијата на коронавирусот.

Објавил: Стојче Бушин | 14 јануари, 2021 13:21

Пад на продажбата на возилата на „Фолксваген“ за 15,2 отсто во 2020 година

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Продажбата на автомобили на германската компанија „Фолксваген“ опадна за 15,2 отсто во 2020 година, на светско ниво.

Главна причина за тоа е пандемијата на коронавирусот.

Компанијата соопшти дека продажбата значително се подобри кон крајот на годината и дека бројот на продадени електрични возила е зголемен за трипати.

 

Проектот за изработка на „народно возило“ за широките народни маси е идеја на нацистичкиот лидер Адолф Хитлер. Моделот на првиот автомобил- популарната „бубачка“ е дело на Фердинанд Порше. Најголемиот пробив на светскиот пазар!

Фолксваген го остварува со моделот „Голф“ кој се произведува од 1970 години. Во меѓувреме, групацијата Фолксваген ги поседува и марките Ауди, Сеат, Ламборгини, Бентли, Бугати, Сканија, МАН и Шкода, и има фабрики во речиси сите делови на светот!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Новиот закон исто така ќе има обврска да ги обезбедува потребите на членовите на семејството за време на поднесувањето на апликациите за повторно обединување на семејството, што е воведено со привремениот закон.

Шведска ги заострува правилата за постојано вселување

Законскиот план на социјалдемократската влада во коалиција со Зелените, треба да го...

Неприфатливо е што 70 проценти од дозите на вакцини досега се дистрибуирани на граѓани од само 10 земји, а некои земји немаат ниту една доза, вели таа.

СТО: Компаниите мора да произведат доволно вакцини или да издаваат лиценци

Фармацевтските компании треба да произведат доволно вакцини против Ковид-19 за сите...

Успеавме да го моделираме влијанието на климатските промени според различните сценарија на растечки емисии на стакленички гасови врз екосистемот на Арктичкиот океан.

СЕВЕРНИОТ ЛЕДЕН ОКЕАН ОСТАНА БЕЗ МРАЗ? Научниците направија мрачна прогноза, до 2055 година сè ќе биде поинаку

Меѓународен тим на истражувачи предвидува дека Арктичкиот океан најверојатно ќе остане...

Воведени се нови ограничувања долж нормално отворените граници поради избувнувањето на жариштата на нови соеви на коронавирус, кои се шират побрзо и предизвикуваат повеќе случаи во Чешка и Австриски Тирол, објави Ројтерс.

ГЕРМАНИЈА ЗА КОНТРОЛИТЕ НА ГРАНИЦИТЕ СО АВСТРИЈА-ЧЕШКА: Ова е привремено заради брзото ширење на нови видови на вирусот

Германија денес објави дека нејзината одлука за воведување гранична контрола со Чешка...