По оваа пратка се сортира и прегледува целата пошта адресирана на Белата куќа.Пратките се прегледуваат надвор од објектот пред да стигнат до претседателот.

Објавил: Катерина Крстиќ | 20 септември, 2020 10:40

Пакет со отров испратен до Доналд Трамп

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Шокантна вест ја крена Америка на нозе, откако беше објавено дека на адреса на претседателот Доналд Трамп бил испратен пакет со отров.Имено како што објави Си-Ен- Ен, во пакетот имало отров рицин кој му бил испратен на американскиот претседател Доналд Трамп, а го пресретнала полицијата во текот на оваа недела, пред да биде испорачан во Белата куќа.

За да се утврди присуството на отровот рицин, биле направени два теста пренесува Си Ен Ен.

Овој пакет ги крена на нозе ФБИ и Тајната служба кои веднаш отворија истрага за инцидентот.

По оваа пратка се сортира и прегледува целата пошта адресирана на Белата куќа.Пратките се прегледуваат надвор од објектот пред да стигнат до претседателот.

По оваа вест многумина се прашуваат дали некој можеби се обидел да го отруе Доналд Трамп? 

Инаку Рицин е виоко токсично соединение добиено од рицинисови зрна кое се користи во терористички завери. Може да се користи во облик на прав, гас или киселина. Ако се проголта предизвикува мачнина, повраќање и внатрешно крварење на желудникот и цревата, пратено со откажување на слезината, бубрегот, црниот дроб и смрт.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Асошиејтед прес пишува дека поради тоа растат цените на основните продукти и дополнително се погодени домаќинствата кои веќе имаат проблеми поради високите цени на енергијата, храната и станбените трошоци.

Турскиот статистички институт соопшти дека во септември цените пораснале за 3,08 отсто во однос на претходниот месец.

Експертите тврдат дека инфлацијата е многу повисока од официјалната статистика, а независна група за истражување на инфлацијата денес ја оцени годишната стапка на дури 186,27 отсто.

Минатиот месец турската централна банка уште еднаш ја намали каматната стапка, снижувајќи ја референтната стапка на 12 отсто и покрај растот на цените и падот на лирата.

Лирата изгуби преку 50 отсто од вредноста во однос на американскиот долар откако централната банка почна да ги снижува стапките минатата година.

Руската инвазија на Украина и падот на лирата ја поттикнаа инфлацијата.

Инфлацијата во Турција највисока во последните 24 години

Годишната инфлација во Турција достигна во септември нов максимум во последните 24...

Излезните анкети на бугарските агенции предвидуваат освојување на 23,5 проценти од гласовите за ГЕРБ, додека зад нив со 19,5 проценти е „Продолжуваме со промените“ на експремиерот Кирил Петков. Седум партии и коалиции ќе имаат свои пратеници во идниот 48. парламент.

Петков го призна поразот, нема да коалицира со ГЕРБ на Борисов

Коалицијата ГЕРБ-СДС преводена од Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни...

Продолжените политички превирања се закануваат да ги поткопаат аспирациите на Бугарија да се приклучи на еврозоната во 2024 година во услови на двоцифрена инфлација и високи цени на енергијата и може да доведе до омекнување на ставот на Софија за руската војна во Украина.

Бугарите гласаат на четвртите избори за помалку од две години

Бугарите денес гласаат на четвртите национални избори за помалку од две години, со...