„Одржавме помали воени вежби“, се вели во преписот на брифингот објавен од прес-службата на американската армија.

Објавил: Сара Фемина | 22 февруари, 2020 10:32

ПАНИКА: Американците вежбаа за нуклеарна војна со Русија – вака би изгледала оваа катастрофа

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Соединетите држави спроведоа воени вежби, симулирајќи одговор на нападот на Русија врз нациите на НАТО во Европа со атомско оружје со пониска моќ, изјави пред новинарите високиот претставник на Пентагон.

„Одржавме помали воени вежби“, се вели во преписот на брифингот објавен од прес-службата на американската армија.

Ова сценарио предвидува „избувнување војна против Русија во Европа„

Русија одлучува да користи ограничена употреба на нуклеарно оружје со ниска моќност против објекти во земјите на НАТО“. 

„Тогаш ќе има разговор што ќе се одвиваше во тој случај, прво со Секретарот за одбрана, а потоа со претседателот да се одлучи кој одговор треба да биде“, рече портпаролот на Министерството за одбрана на САД.

Пентагон заклучи дека овие воени вежби создадоа идеја како САД ќе реагираат во случај на вистински напад и рече дека одговорот на САД би бил ограничен нуклеарен напад.

Ова не е првпат да се изврши симулација на нуклеарна војна со Русија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Имено бебето Леонард е победник во битката со коронавирусот трпи доста тешки последици поради пандемијата од коронавирусот објави Јумама.

НАЈУБАВАТА ФОТОГРАФИЈА ОД ИТАЛИЈА: Ова бебе го победи коронавирусот и победнички се насмевна!

Најубавата фотографија која ќе ја видите денес е од Италија. Ова преслатко шестмесечно...

Поради ова, но и најавата на здравствените експерти, многу граѓани се прашуваа како ќе се снабдуваат со лекови и други намирници, како ќе ги шетаат миленичињата во текот на денот.

ВО ОВИЕ ДРЖАВИ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ТРАЕ 24 ЧАСА: Луѓето смеат да излезат само од три причини!

Полицискиот час воведен во Србија трае од 17 до 5 часот, а за време на викендите од 15 до...

Чарлс, кој беше прв во ред за британскиот престол, рече дека има „само благи симптоми“ и им се обрати на Британците и светот со видео-порака во која го опишува неговото искуство со вирусот.

ПРИНЦ ЧАРЛС ГО ПОБЕДИ КОРОНАВИРУСОТ: Фрустрирачко и ново е ова искуство за сите нас!

Принцот Чарлс (71) се опорави од  COVID-19, што беше официјално потврдено од кралското...

Авион со медицинска опрема организиран од руското Министерство за одбрана заминал рано утрово од аеродромот недалеку од Москва.

ИСТОРИСКИ МОМЕНТ: Руски авион со медицинска опрема слета во Њујок!

Руски воен авион со медицинска опрема слета на аеродромот во Њујорк, соопшти руското...