Црн автомобил се обидувал да го пробие на главниот влез Голф-клуб на Трамп, рекоа од канцеларијата на шерифот на округот Палм Бич.

Објавил: Сара Фемина | 31 јануари, 2020 20:16

ПАНИКА ВО АМЕРИКА – Пукање на имотот на Трамп: Црна кола проби два контролни пункта, се слушаат рафали

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Две жени се уапсени денеска откако провалиле со автомобили на контролниот пункт на имотот на претседателот Доналд Трамп во Мар Мар Лаго, Флорида, кој тој планирал да го посети подоцна вечерва, јавуваат американските медиуми.

Црн автомобил се обидувал да го пробие на главниот влез Голф-клуб на Трамп, рекоа од канцеларијата на шерифот на округот Палм Бич.

Полицајците бркале црн џип и пукале кон возилото што се движело кон главниот влез на имотот.
Според „Ројтерс“, Трамп требаше да патува од Вашингтон до Мар Лаго подоцна вечерва.

Медиумите објавија дека инцидентот се случил околу 5,40 часот по средноевропско време.

Полицајците бркале црн џип и пукале кон возилото што се движело кон главниот влез на имотот. Според „Ројтерс“, Трамп требаше да патува од Вашингтон до Мар Лаго подоцна вечерва.

Трамп победил на претседателските избори на 8 ноември 2016, освојувајќи мнозинство во американскиот изборен колегиум, и покрај тоа што добил помалку гласови на народното гласање на национално ниво од кандидатот на Демократската партија, Хилари Клинтон. На полни 70 години, Трамп стана најстариот и најбогатиот човек што станал претседател на САД, надминувајќи ги Роналд Реган и Џорџ Вашингтон. Тој исто така е единствениот човек во историјата на САД кој ќе биде избран за претседател, а кој притоа не вршел никаква претходна воена или друга јавна дејност.

Платформата на Трамп нагласува одново преговарање на полето на односите помеѓу САД и Кина како и договорите за слободна трговија како што се НАФТА и Транстихоокеанскиот договор, спроведување на значителен број на имиграциони закони, и изградба на ѕид долж границата помеѓу САД и Мексико. Неговите други позиции се обидот за енергетска независност на САД, заменување на Реформата за здравствено осигурување и заштита на пациенти (популарно позната како Obamacare, македонски изговор: Обамакер), укинување на образовната иницијатива за стандардот Common Core (македонски изговор: Комон Кор), инвестирање во инфраструктурата, поедноставување на даночните закони како и намалување на даноците воопшто и наметнување на тарифи за увезените производи на американските претпријатија кои имаат погони надвор од САД.

Трамп се залага за неинтервенционистички пристап во полето на надворешните работи, во меѓувреме зголемувајќи ги трошоците за воена опрема, темелна проверка на муслиманите со цел спречување на исламскиот тероризам како и агресивна воена акција против ИСИЛ.

Позициите на Трамп на одредени теми се опишани од страна наекспертите како популистички, протекционистички и националистички. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Инциденти

Првата кражба се случила во понеделникот вечерта во локално училиште каде крадци украле пет компјутери откако оградиле ограда на имотот.

Седиштето на мафијата во проблем поради КОРОНА: Се ограбуваат болници, училишта- ХАОС ВО ИТАЛИЈА(ВИДЕО)

Италијанскиот град Палермо регистрира повеќе кражби и грабежи, и покрај карантинот...

„Тероризмот беше отфрлен како мотив за влетувањето на аеродромот„ изјави полицијата.

Дрогирани албанци направија хаос во Барселона: Со кола влетаа во аеродром и се закануваа со убиство(ВИДЕО)

Двајца албански државјани намерно влетаа со својот автомобил во аеродромот во Барселона...

Полицијата исто така соопшти дека турските сили исто така користеле солзавец на грчката граница.

ХАОС НА ГРЧКО-ТУРСКАТА ГРАНИЦА: Повеќе од 500 мигранти пробаа да ја срушат граничната ограда!

Конфликтите на грчко-турската граница избија доцна синоќа, каде околу 500 мигранти се...

Бидејќи улиците се празни заради ограничените сообраќајни правила, патролите започнаа со проверка дали граѓаните ја почитуваат оваа норма.

ПАДНА МАФИЈАТА: КОРОНА и помогна на полицијата да го уапси шефот на големата мафија во Италија!

Вирусот на корона можеби шири страв и трепет низ целиот свет, но и помогна на полицијата...