Во претходните извештаи се наведува дека одделот за итни случаи и специјалисти за кучиња извршиле преглед на градската клиничка болница Морозов и Клиничката болница за деца.

Објавил: Рејхан Бајрами | 17 февруари, 2020 22:00

ПАНИКА ВО МОСКВА: Полицијата упадна во 10 клиники- примиле анонимни пријави за подметнати бомби

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Службите за итни случаи денеска проверуваа околу 10 московски клиники кои добиле анонимни извештаи за закана со бомби, изјави извор од одделот за итни случаи за ТАС С.

Во претходните извештаи се наведува дека одделот за итни случаи и специјалисти за кучиња извршиле преглед на градската клиничка болница Морозов и Клиничката болница за деца.

„Извештаите за закани со бомби продолжуваат да пристигнуваат на градските клиники. Десетина од нив во моментот се насочени. Персоналот за итни случаи и итни случаи поврзани со кучиња се на местото на настанот“, рече неименуван извор.

Од почетокот на ноември минатата година, судовите, училиштата, трговските центри и другите згради во Москва и Санкт Петербург и другите региони се преплавени со анонимни извештаи за подметнати бомби.

Неодамна многу институции и објекти во Москва беа цел на лажни дојави за подметнати бомби.

Пријавените дојави за поставени бомби на аеродромите во Москва „Шереметјево“ и „Домодедово“ беа лажни, соопштија безбедносните власти по проверката.
Според Тасс, полицијата и единиците за кучиња внимателно извршиле увид во просториите на двата аеродрома и немало евакуација.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

Турција досега регистрираше 425 смртни случаи поврзани со коронавирус и скоро 21 000 инфекции, од кои повеќето се пријавени во Истанбул, пренесува АФП.

ЗАСИЛЕНИ КОНТРОЛИ ВО ТУРЦИЈА: Прекинати меѓународни летови и затворени училишта!

Турција ги засили контролите денес на јавни места, еден ден откако претседателот Реџеп...

Во интервју за Љубjана Дел, Трамп исто така рече дека ефикасна вакцина може да се очекува само кон крајот на оваа година или на почетокот на следната година.

ИНФЕКТОЛОГ ШОКИРАШЕ: Еве колку животи спасија мерките за изолација и кога се очекува врвот на епидемијата!

Социјалното растојание, во моментов е единствениот начин за борба против коронавирусот,...

Додека пандемијата „Ковид 19“ ја мачи Австралија, ние внимателно ќе ги следиме симптомите кај сите учесници во овој експеримент.

ВАКЦИНА СТАРА ЕДЕН ВЕК УБИВА КОРОНА? Австралијанците ги тестираат луѓето со вакцина против туберколоза!

Дали храбриот експеримент од Австралијците ќе го спаси светот од најголемата зараза...

Најмалку пет вакви „чудни“ смртни случаи ги идентификуваше волонтерски тим на руски лекари, но деталите не се наведени.

Руски лекари забележаа чудна смрт во Ломбардија: 5 заразени лица починале на мистериозен начин, една работа им била заедничка!

Руските лекари кои пристигнаа во Ломбаридија за да им помогнат на Италијанците во...