Центарот изјави дека на патниците ќе има биде измерена температурата.

Објавил: Сара Фемина | 17 јануари, 2020 23:47

Паника во САД поради новиот вирус од Кина: На аеродромот на патниците ќе им се мери температура

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Американскиот центар за контрола и превенција на болести објави дека ќе ги прегледува патниците кои доаѓаат од централна Кина со авион, каде се појави нов вирус од кое две лица мртви, а десетици заразени.

Центарот изјави дека на патниците ќе има биде измерена температурата.

Контролите на лекарите ќе бидат спроведени на три аеродроми – Њујорк (JFK), Сан Франциско и Лос Анџелес. Повеќето авиони слетуваат на тие аеродроми од Вухан, централна Кина, каде се случи болест слична на пневмонија. Се проценува дека на овие три аеродроми ќе бидат прегледани околу 5.000 патници во наредните недели.

Коронавирусите, кои се познати од 1960-те години, можат да предизвикаат како обична настинка, така и опасни заболувања на белодробните органи, како САРС или МЕРС. Овие заболувања се појавуваат подеднакво кај луѓето и кај животните.а.

Во Вухан, на 41 лице му е дијагностициран нов корона вирус, кој припаѓа на истата група како САРС (тежок акутен респираторен синдром) и МЕРС (синдром на респираторно средноисточно).

Неколку стотици луѓе починаа во епидемијата САРС во 2003 година во Кина и другите азиски земји.

Кинеската државна телевизија пред неколку денови пренесе дека првите истражувања укажуваат на нова, досега непозната варијанта на коронавирус како предизвикувач на мистериозната болест која ги напаѓа белите дробови.

Научниците кај еден пациент идентификувале целосна генетска секвенца типична за овој вид вирус, а тој е потврден и во крвта и слузокожата кај други 15 пациенти.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

„Веруваме дека изборите на 9 август се лажни и не го признаваме Лукашенко за легитимен претседател на Белорусија“, рече Борел на пленарната седница на Европскиот парламент.

ЕУ ОДЛУЧНА: Не го признаваме Лукашенко за претседател, подготвуваме санкции за белоруските функционери

Европската унија не го признава Александар Лукашенко за претседател на Белорусија...

Појавата на ново жариште предизвика загриженост кај властите, кои ставија неколку региони во овој дел на земјата под режим на специјални ограничувачки мерки.

КРИТИЧНО СО КОРОНА ВО ГРЦИЈА: Воведени нови мерки во четири области поради новото жариште

Во фабрика на северот на Грција се заразиле близу 200 лица, пренесува грчкиот репортер. Појавата...

Најтешко повреден е 30-годишен маж кој се здобил со изгореници од втор и трет степен по целото тело, според агенцијата Анса.

ХОРОР ВО МИЛАНО: Експлозија на гас во станбена зграда, има жртви (ФОТО)

Експлозија што се случи утрово во зграда во Милано повреди шест лица, од кои едно потешко,...

Втората по бројност држава во Австралија, Викторија, е епицентарот на вториот бран на епидемијата, а во моментот има 75% од вкупниот број на заразени лица во Австралија.

МЕЛБУРН И ПОНАТАМУ ПОД РЕСТРИКТИВНИ МЕРКИ: Ново жариште во државата Викторија!

Во државата Викторија, бројот на заразени случаи не се намалува со очекуваното темпо,...