Како што пишува CNN, кој истотака објави видео, автентичноста на истата не може да се утврди. Сепак, новинарите на CNN ја анализирала снимката и дијалектите на луѓето на неа и тоа како веруваат дека би можела да биде автентична.

Објавил: Весна Петровска | 24 јануари, 2020 10:31

ПАНИКА И БЕС ВО ПРЕПОЛНАТА БОЛНИЦА: Снимка од Кина се шири на социјалните мрежи – корона вирусот зема голем замав

Фото/Текст извор: ©онлајн магзин

На социјалните мрежи се шири снимка која наводно се прикажува ситуацијата во една болница во Вухан град од 11 милиони луѓе откаде е и настаната епидемијата коронавирус.

Како што пишува CNN, кој истотака објави видео, автентичноста на истата не може да се утврди. Сепак, новинарите на CNN ја анализирала снимката и дијалектите на луѓето на неа и тоа како веруваат дека би можела да биде автентична.

Истотака, тоа што се гледа на снимката е во склад со она што го објавуваат кинеските медиуми.

На снимката се гледа ходник полн со пациенти. Една работникчка во болницата вика: „Престанете сите да зборувате, слушајте ме. Тишина“.

 

Таа дава инструкции на другите работници да ги споредува сите луѓе кои доаѓаат по резултатите по тестирањата.

– Сите кои доаѓате по резултатите од тестирањето нека го пратат ова момче до влезот и да се наредат, не бидете нервозни, вели вработената во болницата.

Бројот на заразени од новиот тип на коронавриус во централна Кина се зголеми на 830, а досега умреа 25 лица, објавија утринава државните кинески медиуми.

Истовремено, кинеската провинција Хубеи, во која вирусот се појави, побара поголема финансиска помош од државните власти. Засега во 10 градови на провинцијата Хубеи е суспендиран јавниот транспорт.

Градот Вухан забрзано гради нов стационар со илјада кревети за заболените, мобилизирајќи механизација од страна на приватниците.

Новиот вирус и припаѓа на групата вируси кои предизвикаа САРС, болест од која пред 17 години умреа 800 лица ширум светот, а исто така почна да се шири од Кина.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според него, за време на операциите во Идлиб, кои беа спроведени со поддршка на турските вооружени сили, загинаа околу 150 сириски војници, 12 тенкови, три оклопни возила и 14 воздушни системи се уништени.

ЕРДОГАН ШОКИРАШЕ: Ова што се случува во Сирија е војна- чекаме одговор од Путин

„Она што се случува во Сирија Идлиб сега може да се нарече војна. Веќе ги започнавме...

Во извештајот се вели дека Мортеза Рахманзаде, градоначалникот на 13 области во Техеран,  бил хоспитализиран вчера заради симптоми на коронавирус. Тестот покажал дека Мортеза е позитивен на коронавирус, пренесува Ројтерс.

КОРОНА ВИРУСОТ УДРИ И ПО ВЛАСТА: Градоначалникот на Техеран заврши во болница поради смртоносниот вирус!

Ирански функционер од Техеран е заразен со коронавирус, објави денес државната телевизија. Во...

„Одржавме помали воени вежби“, се вели во преписот на брифингот објавен од прес-службата на американската армија.

ПАНИКА: Американците вежбаа за нуклеарна војна со Русија – вака би изгледала оваа катастрофа

Соединетите држави спроведоа воени вежби, симулирајќи одговор на нападот на Русија...

Ердоган денеска посочи дека ќе обави телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин за моменталната ситуација во Сирија, како и дека акциите на Турција во Идлиб ќе зависат од резултатот на тој телефонски разговор.

Ердоган: Војната започна, денеска ќе разговарам со Путин!

Денеска претседателот на Турција  Реџеп Тајип Ердоган изјави дека тоа што во моментов...