Се очекува огромна карпа да патува покрај нашата планета на растојание од околу 5,77 милиони километри.

Објавил: Рејхан Бајрами | 11 февруари, 2020 23:31

ПАНИКА: Ни се наближува астероид УБИЕЦ: Долг е 1 километар, а ќе помине покрај земјата за 4 дена(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©Foto ilustracija: Profimedia магазин.мк

Астероид долг околу еден километар ќе се приближи до нашата планета на 15 февруари, а се смета дека вселенската карпа со ваква големина може да убие милионско население и да предизвика глобална катастрофа.

Националната администрација за авијација и вселенско ниво го следи Астероидот 2002 ПЗ39, кој се забрзува кон Земјата со брзина поголема од 57.240 км на час и се смета за потенцијално катастрофална, според „Дејли експрес“, повикувајќи се на НАСА.

Вселенската карпа, проценета е дека е меѓу 440 и 990 метри широка, треба да има блиска средба со нашата планета на 15 јануари, околу 11.05.

„Ако карпестиот метеорит поголем од 25 метри, на помалку од еден километар ја погоди Земјата, тоа веројатно ќе предизвика локална штета во областа на ударот. Сè што е поголемо од еден до два километри, може да има глобални ефекти “, рече НАСА.

Се очекува огромна карпа да помине покрај нашата планета на растојание од околу 5,77 милиони километри.

Иако ова може да изгледа безбедно растојание, последиците од влијанието на ваквите вселенски карпи може да бидат катастрофални, според НАСА, пренесува Спутник.

Треба да се направат напори да се откријат и проучат овие објекти, да се карактеризираат нивната големина, составот и структурата и да се следат идните траектории “, соопшти НАСА.

 Астероидот 2002 ПЗ39 ќе го продолжи својот пат кон сончевиот систем и ќе се упати кон Венера, која ќе и се приближи на 14 јуни 2034 година.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Одлуката треба и официјално да биде усвоена до крајот на неделава, наведе портпаролот на португалското претседателство со ЕУ, пренесе ДПА.

Брисел ќе им дозволи на македонските државјани да патуваат во ЕУ

Европската унија треба постепено да ги олесни корона ограничувањата за влез за патниците...

Од македонски државјани, на неа од поодамна се наоѓаат Мендух Тачи , Љубе Бошковски и екс пратеникот Џеват Адеми, а меѓу организациите фигурира и поранешната Ослободителна Народна Армија – ОНА.

БАЈДЕН НАРЕДИ ЗАМРЗНУВАЊЕ НА ИМОТ И ЗАБРАНА ЗА ВЛЕЗ ВО САД НА ЛИЦА КОИ РАБОТАТ ПРОТИВ ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР И РЕГИОНАЛНАТА СОРАБОТКА

По декретот на американскиот претседател Бајден, со кој се најавува дека САД ќе ги...

Многу набљудувачи предупредуваат на нееднаков пристап до вакцините во богатите и сиромашните земји, влошувајќи ја и продолжувајќи ја пандемијата од која досега починаа повеќе од 3,5 милиони луѓе.

СЗО: Човештвото ќе мора да се навикне на соживот со коронавирусот

Глобалното искоренување на коронавирусот во моментов не е разумна цел, рече Дејвид...

Со усвојувањето на договорот пред крајот на овој месец Ковид пасошите би требало да станат реалност за почетокот на летната сезона и да помогнат да се намали штетата врз туризмот ширум ЕУ.

ПОСТИГНАТ ДОГОВОР ЗА КОВИД ПАСОШИТЕ ВО ЕУ

Европратениците и земјите членки конечно постигнаа договор по четири часа преговори...