четврток, 16 јули 2020

MK/ EN/ DEСпоред Пановски пикот на заразата допрва доаѓа. Вели новодијагностицираните пациенти се последица на непочитување на мерките во одделни скопски населби и додава оти држава која не може да си ја контролира целата територија не може да се справи ниту со епидемија.

Објавил: Катерина Крстиќ | 5 јуни, 2020 19:13

Пановски: Држава која не може да ја контролира целата територија не може да се справи со епидемија

Фото/Текст извор: ©КУРИР.МК

Откако вчера на социјалните мрежи се појавија фотографии на кои се гледаат колони од возила кои се упатуваат кон излезот на Скопје, па микробиологот доктор Никола Пановски  рече дека природно е луѓето да бегаат од жариштата со корона вирус. Вели опасност да се прошири вирусот нема само под услов да се почитуваат строгите правила – носење маски и социјална дистанца.

Според Пановски во Македонија сега следува вториот бран на коронавирусот!

Ако се по викендички и ако не одат по гости, нема апсолутно никаква опасност да ја рашират болеста, ако не одат по ресторани и почитуваат мерки. Мислам дека во Охрид не работат хотелите, не работат приватни сместувања, отидоа тие што имаат станови таму. Се надевам дека не одат по гости кај пријатели, тоа не би било добро“, вели доктор Пановски.

Според Пановски пикот на заразата допрва доаѓа. Вели новодијагностицираните пациенти се последица на непочитување на мерките во одделни скопски населби и додава оти држава која не може да си ја контролира целата територија не може да се справи ниту со епидемија.

Не смееше да се случи олеснување на мерките, ниту целосно укинување на полицискиот час. Тој требаше да си остане барем од 22 до 5 часот. Ова сега е последица на непочитување на мерките во одделни скопски населби. Држава која не може да си ја контролира целата територија не може да се справи со епидемија, додава тој.

На социјалните мрежи лавина реакции по последните одлуки на владата за селективен полициски час. Професорот по кривично право Гордан Калајџиев преку социјалните мрежи побара оставка од министерот за здравство Венко Филипче и од Комисијата за заразни болести.

Нов состав на Комисијата побара и докторот по општа медицина Ненад Лазаров, кој смета дека таа треба да работа во функција на здравјето, а не во интерес на политиката.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според Мицкоски, ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ победија во 41 општина. ВМРО-ДПМНЕ заедно со Коалицијата победи во Скопје, победи во Ѓорче Петров, во Бутел, Гази Баба, Аеродром, Кисела Вода, Сопиште, Петровец, Илинден, победивме во Македонски Брод, во Велес, Карбинци, Виница, Кратово, Зелениково, Македонска Каменица, Зрновце, Пробиштип, Пехчево. Победивме во Свети Николе, Штип, Чешиново – Облешево. Победивме во Босилово, Гевгелија, Градско, Демир Капија, Василево, Росоман, Кавадарци, Кривогаштани, Могила, Неготино.

МИЦКОСКИ: ВМРО-ДПМНЕ го има најголемиот кредибилитет да се бори за состав на новата Влада

Народот се определи за промени и за тоа дека живееме во реалност која е тешка и мачна...

Факт е дека изборниот резултат што го постигна ДУИ, му дава за право да ја зголеми својата фактура, но не верувам дека до крај ќ еинсистира на позицијата за избор на премиер Албанец, поради тоа што СДСМ реално и попбеди на изборите“, вели Муслиу.

МУСЛИУ ЗА ФАКТОР: Изборите нема да се повторат, ДУИ нема да оди до крај со идејата за премиер Албанец!

Во изјава за Фактор.мк политичкиот аналитичар Алберт Муслиу вели дека по вчерашните...

Еден пратеник на ВМРО-ДПМНЕ И СДСМ чини околу 7000 гласа, а еден пратеник на Левица чини скоро 19 000 гласа односно два ипол пати повеќе. Алијанса и Алтернатива кои имаат два пати повеќе гласови од Левица имаат 6 пати повеќе мандати или 12 вкупно.

ДИК ќе добие тужба од Левица: Апасиев обвини за НЕВИДЕН ИЗБОРЕН ГРАБЕЖ

На денешната прес-конференција претседателот на Левица Димитар Апасиев истакна дека...

Ограничувањата се „од превентивни причини за заштита на јавното здравје од дополнително ширење на коронавирусот Ковид-19 на грчка територија за временскиот период од 16 јули 2020 година до 31 јули 2020 година”.

Грција ја продолжи забраната за авионско, железничко и копнено поврзување со Македонија до 31 јули

Грција го продолжи до 31 јули 2020 година привременото ограничување на сите авионски,...