Ако погребот како масовен собир е забранет и се прави под специјални услови, кај нас такви настани нормално се случуваат, нема контрола, дури и се кажува дека болеста се проширила таму.

Објавил: Стојче Бушин | 29 мај, 2020 21:01

ПАНОВСКИ: Нема казни за масовните собири, нема контрола и затоа сме на ова дереџе!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Вечерва во „Само вистина“ на Канал 5, гостин беше д-р Никола Пановски!

Според Пановски, за три дена бројката може да отиде нагоре бидејќи, како што рече министерот за здравство Венко Филипче, 30 отсто се случаи поврзани со кластери, но надвор од кластерите и од периодот пред да се олабават мерките.

“Ако се забранети собири како на пример свадби и родендени, кога некој ќе одржи некој таков собир без разлика какво име ќе му даде, тој треба да биде санкциониран. Ако имало семејни забави, вечери или не знам какви настани со многу луѓе, односно ако денес гледаме дека во еден кластер имате 20 заболени луѓе, тоа значи дека на тие забави имало многу повеќе од 20 луѓе за да се заразат 20 луѓе и сигурно истите траеле многу долго. Не чув дека некој е казнет и не чув дека некое име е спомнато, барем со иницијали како што имавме прилика да слушнеме во минатото.

Ако погребот како масовен собир е забранет и се прави под специјални услови, кај нас такви настани нормално се случуваат, нема контрола, дури и се кажува дека болеста се проширила таму.

Тоа е една голема индолентност на надлежните кои требаше да казнуваат. Слушнавме дека има луѓе коишто се шетаат иако се во изолација. Сега се кажува дека е констатирано дека луѓето во дадена општина шетаат, а никој не се казнет. Единствен начин да се спречи ширењето на заразата од жариштата кои постојат е барем две недели да имаше строга контрола на движење на луѓето и на сите кои се во изолација” – истакна Пановски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

„Не знам, тоа ќе видиме како ќе биде текот на кампањата. Ние како МВР располагаме со оперативни информации дека одредени криминални структури ќе бидат искористени за вршење поткуп и притисок да се гласа, меѓутоа работиме на терен“, рече Чулев.

Чулев: Имаме информации дека криминални структури ќе вршат поткуп и притисок врз гласачи

Во вчерашното гостување во емисијата „Само интервју“ на Канал 5 телевизија министерот...

Шекеринска за снимките на екс директорот на Фондот за здравство, Ден Дончев кои денеска излегоа на јутјуб рече дека таа и слушала и гледала снимки и дека карактеристика било тоа што таа што ја гледаш не можеш да ја чуеш и обратно.

ШЕЌЕРИНСКА: ВМРО-ДПМНЕ освен национализам и фејк њуз 3 години ништо не им понуди на граѓаните

Во вечерашната „Само Вистина“ дебатираа Радмила Шекеринска и Александар Николоски. Шекеринска...

Тој изјави дека капацитети во болниците кои згрижуваат пациенти со Ковид-19 има, а поголем предизвик претставува кадарот. Според него, во Скопје има 26 специјалисти по инфективна медицина, и уште толку низ другите градови низ Македонија.

Филипче: Покажавме дека здравствениот систем функционира и може да му се верува

Министерот за здравство Венко Филипче во вечерашното гостување во емисијата „Само...

Министерот Филипче упати апел до граѓаните дека со одговорното однесување ќе им се помогне и на лекарите и на медицинските сестри.

Филипче: Горд сум на здравствените работници, се мобилизиравме за најголемиот здравствен предизвик досега

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, во вчерашното гостување на ТВ21 истакна...