Гледаме дека на семејните забави сè уште се сликаат, а замислете колку има што не се сликаат и не обелоденуваат. Тоа е страшно.

Објавил: Катерина Крстиќ | 22 јуни, 2020 11:59

Пановски: Ова што го правиме самите на себе е самоубиство

Фото/Текст извор: ©Сител.мк

Во изјава за ТВ Сител, доктор Никола Пановски истакна дека веќе е доцна за карантин по алармантното зголемување на бројот на новозаразени со коронавирус.

Тоа што можеше да се направи – некаков карантин, за тоа беше одбиена Комисијата (за заразни болести – н.з.) дури иза навечер, па сега не гледам логика да се прави откако сè се прошири. Тогаш рекоа дека е невозможно во Чаир, Сарај, не знам каде, а ако е невозможно таму, секако дека е невозможно во цел град Скопје да се направи карантин, особено со овој број (заразени)“, изјави микробиологот за ТВ Сител.

„Гледаме дека на семејните забави сè уште се сликаат, а замислете колку има што не се сликаат и не обелоденуваат. Тоа е страшно. Тоа што си го правиме самите на себе е самоубиство. Треба да се најде законска можност да се спречат овие собирања и тие што се собираат веднаш да бидат однесени во државни карантини две недели. Значи, така како што се собрани топтан да одат во државен карантин на сопствен трошок. Еден ден работа е тоа законски да се направи. Ако сакаме“, додаде Пановски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тој што ќе донесе одлука децата да се вратат во училишните клупи треба да биде сигурен дека нашите образовни институции имаат капацитети и ресурси

Героски: Не експериментирајте со здравјето на нашите деца, нема да ви биде простено!

Сигурен сум дека нема родител на дете на училишна возраст којшто не сака неговото најмило...

Организатор на маратонот е пливачки Клуб ВАРДАР 2018, а воедно ова е првиот Крушевски Маратон “Тоше Проески” и натпревар организиран во Крушево.

Во недела во Крушево ќе се одржи првиот пливачки маратон „Тоше Проески“

На 9-ти август во 11 часот на Крушевско Езеро за прв пат ќе се одржи маратон во пливање....

ОНА командантот имаше приложено психијатриска потврда до надлежните од инвалидската служба во Луцерн, која потврдуваше работна неспособност, поради боледување од параноидна шизофренија. Истата е потврдена и од Швајцарскиот суд.

Ахмети во Швајцарија примал инвалидска пензија за параноидна шизофренија?

Имено се до моментот кога отпатува на македонскиот фронт 2000-та година, иако се смета...