Договор за набавка на една батерија „Оклоп“, составена од шест системи, беше склучен минатата година.

Објавил: Рејхан Бајрами | 22 февруари, 2020 13:00

ПАНЦИР С1 ПОЛЕТА ЗА СРБИЈА: Пристигнува најмоќната воена оперема на Путин

Фото/Текст извор: ©Foto: Printscreen/ Youtube/TulaKirill магазин.мк

Авион Ан-124 „Руслан“, регистарски број РА-82038, денеска замина од московскиот аеродром Внуково.

Авионот ги содржи првите два од шесте системи за воздушна одбрана Панцир С1 што Србија ги набавува од Русија, пренесува Спутник, повикувајќи се на извори.
Договор за набавка на една батерија „Оклоп“, составена од шест системи, беше склучен минатата година.

Бугарија му одобри на рускиот авион што ќе го испорача Панцир-С1 на Србија за лет над нејзиниот воздушен простор, објави бугарското Министерство за надворешни работи за БГНЕС.

„По одобрувањето на министерот за одбрана и координацијата со Министерството за транспорт, информатичка технологија и врски, во согласност со важечката регулаторна постапка, беше даден позитивен одговор за летот на руски авион за испорака на противвоздушниот ракетен комплекс Панцир-С1 за Србија“.

Панцир С е топовско-ракетен систем, кој обединува ракети земја-воздух, два топа со калибар 30 мм, набљудувачки и нишански радар, и електрооптички блок за надзор и управување со стрелба.

Основна намена на системот е заштита на важни точки, како што се аеродроми, командни места, комуникациски центри и слично. Наменет е за одбрана од авиони, хеликоптери, крстосувачки ракети, беспилотни летала и наведувани бомби.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

„Ова не е предвидување, ова е нешто што е логично да се очекува“, рече Вучиќ, додавајќи дека има 81 лице на респиратори.

ВУЧИЌ: Во следните 72 часа очекуваме зголемување на заразени и смртни случаи!

Во следните 72 часа очекуваме зголемување на заразени и смртни случаи, рече вечерва...

Авионот пристигна во Србија со 14 милиони заштитни маски, како и 14 кинески експерти, кои ќе помогнат да се инсталираат две машини, купени од кинеската компанија.

СРБИЈА НЕПРЕСТОЈАНО ДОБИВА ПОМОШ ОД СВЕТОТ: Уште 14 кинески стручњаци слетаа во Белград!

Друг авион на Ер Србија со медицинска опрема од Кина слета на пладне во Белград. Ер...

Тој рече дека е договорено на состанокот со премиерот Ана Брнабиќ да им се заблагодари на здравствените работници во државата за „прекрасните напори и работата за борба против коронарниот вирус.

ВУЧИЌ СЕ ГРИЖИ ЗА СРБИЈА: Од први април зголемени плати на здравствените работници!

Сите здравствени работници ќе ги зголемат платите за 10 проценти од 1 април годинава. Ова...

Таа рече дека во моментов има 741 лица позитивни за вирусот корона, дека 55 лица се на респиратор, дека 13 се починати и 54 лица се излечиле.

БРНАБИЌ: После епидемијата во Србија ќе градиме СПОМЕНИК НА БЛАГОДАРНОСТ ДО КИНА!

Премиерката Ана Брнабиќ вечерва изјави дека Србија добила 480 нови респиратори и дека...